Argentinská armáda pomohla české expedici, které nastaly komplikace na zpáteční cestě.

Třináct členů expedice brněnské Masarykovy univerzity se na základnu J. G. Mendela na ostrově Jamese Rosse při návratu v Antarktidě zdrželi. Měli ji opustit ve dnech mezi 22. a 26. únorem, avšak se jim to povedlo až 2. března, a to za pomoci argentinské armády. Potíže zpáteční cesty nastaly z důvodu počasí, které nedovolilo dopravu. V zálivu Erebus a Terror, kde bylo nakupené větší množství mořského ledu a ledových ker a také ve východním ústí průlivu Antarctic společně se silným větrem neumožnilo naložit a dopravit českou posádku chilskou vojenskou lodí Aquiles ani vrtulníkem, jež byl na její palubě.

Mezi 22. a 26. únorem se nepodařilo členy expedice přesunout, a tak chilské námořnictvo požádalo o pomoc argentinskou armádu, která má v přilehlém okolí několik stanic, vrtulníků a jako jediná je schopna české vědce přepravit ze stanice J. G. Mendela do míst, kde je dostupná klasická námořní doprava. Jejich první přesun se uskutečnil 2. března čtyřmi vrtulníky na argentinskou stanici Esperanza ležící na severním výběžku Antarktického poloostrova, druhý přesun proběhl 5. března argentinskou lodí do zálivu Fildes na ostrově Krále Jiřího na Jižních Schetlandách. Celá česká posádka byla vyloděna 6. března a byla ubytována na chilské vědecké stanici Escudero, kde čeká na nejbližší možný přesun námořní či leteckou dopravou do chilského Punta Arenas.

Ostrov Jamese Rosse Zdroj: Wikipedia

Nenastanou-li žádné další komplikace, návrat naší expedice do České republiky by měl být v příštím týdnu.

Čeští vědci z brněnské Masarykovy univerzity odjeli na začátku roku do Antarktidy, konkrétně na ostrov Jamese Rosse a na Nelsonův ostrov, hledat nová antibiotika.

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..