Vodáci se můžou radovat z konce pokutování za požitý alkohol

Vodáci se můžou radovat. Za plavbu pod vlivem alkoholu do půl promile nebudou potrestáni. Poslanci zrušili pokuty, přičemž doposud mohli být vodáci pokutováni za požití alkoholu až do výše sto tisíc korun.

Novelu povolující vodákům požívat alkohol bez následného pokutování předložili Piráti, jejichž poslanec Lukáš Bartoň uvedl to, že alkohol pije téměř osmdesát procent vodáků a represivní politika toto stejně neřeší, ač mohou být pokuty udělovány. Navíc dodal, že jeho strana chce být co nejvíce tolerantní k vodákům a eliminovat pokuty.

Tuto novelu podpořilo 123 poslanců, avšak 42 jich nesouhlasilo. Nyní ji ještě projedná Senát a následně ji podepíše prezident.

Piráti chtěli původně úplně zrušit toleranční hranice, avšak ve Sněmovně se nakonec shodli na kompromisu s tím výsledkem, že vodáci nebudou pokutováni do hodnoty půl promile.

Změna se netýká všech vodáků na řekách. Týká se pouze malých plavidel bez vlastního pohonu, jež nepodléhají evidenci, přičemž u kánoí a raftů se toto omezení do půl promile týká zadáka, zatímco háček má povoleno mít alkoholu v krvi víc.

Novela zákona se avšak netýká dopravně významných toků, kterými jsou dolní toky Labe, Vltavy od Českých Budějovic a Moravy. Zde zůstává nadále nulová tolerance. Dotýká se to i šlapadel v Praze, dodal Bartoň.

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..