Už druhý pacient byl zbaven viru HIV

Britští vědci zabodovali. Nejspíš se jim podařilo transplantací kostní dřeně zbavit dalšího člověka viru HIV, který způsobuje nemoc AIDS. Případ zatím ještě není označován jako vyléčení, ale je považován za další krok k hledání léku a léčby. Toto je nyní aktuálním tématem čtyřdenní vědecké konference v americkém Seattlu.

Jedním z nich je londýnský pacient, který si přál zůstat v anonymitě a ten ani po 18 měsících od vysazení anitivirotických léků nevykazuje žádné známky viru. Do současnosti je teprve druhým člověkem, prvním byl Američan Timothy Ray Brown, u něhož po skončené léčbě není vir HIV detekován.

Lékaři u Browna zjistili vir HIV v roce 1995, přičemž po jedenácti letech se u něj ještě rozvinula leukémie. V roce 2007 a poté opět v roce 2008 mu lékaři v Berlíně transplantovali kostní dřeň od dárce s mutací, díky které jsou nositelé imunní vůči viru HIV.

Brownův případ vyvolává debatu na vědeckém poli, zda je opravdu vyléčený nebo jestli je v remisi, což je takový stav, že pacient nemá žádné příznaky nemoci, ale přítomnost viru se stále předpokládá. Doposud však testy neodhalily přítomnost viru.

Podobný případ se stal i v Londýně, kde lékaři diagnostikovali pacientovi vir HIV v roce 2003. Léky, které měly rozvoj infekce zpomalovat, začal užívat až v roce 2012. Avšak v tomto roce se mu rozvinul Hodgkinův lymfom neboli zhoubné nádorové onemocnění mízních uzlin a o čtyři roky později pacient souhlasil s transplantací kostní dřeně.

Lékaři pod vedením Ravindry Gupty se soustředili na hledání správného dárce, přičemž usoudili, že přítomnost mutace CCR5 by mu navíc pomohla v likvidaci viru HIV. Hledání se podařilo a pacient získal mutaci po obou rodičích.

Pokud se léky běžně vysadí, virus se během dvou až tří týdnů plně vrátí, což se ale teď tak nestalo, a to ani po osmnácti měsících, kdy testy přítomnost viru neodhalily.
Co se týče léčby obou pacientů, ty se úplně neshodují. Londýnský pacient podstoupil na rozdíl od německého pacienta méně drastickou chemoterapii, která jej na transplantaci připravila, nebyl ani vůbec ozařován a na transplantaci měl jen mírnou reakci. Brown měl proceduru tvrdší a navíc prošel dvěma transplantacemi z důvodu opětovného rozvinutí leukémie.

„Dosažení remise u druhého pacienta za použití podobného přístupu prokazuje, že berlínský pacient nebyl anomálií a že to skutečně byl léčebný postup, který u těchto dvou lidí zlikvidoval vir HIV,“ přitakal Gupta.

Zároveň upozornil, že daná metoda není vhodná pro všechny nemocné, otevírá ale nové léčebné možnosti včetně genové terapie. K tomu dodal, že je však ještě příliš brzy považovat londýnského pacienta za vyléčeného.

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..