Taxikáři nebudou muset mít taxametry, novela jde do parlamentu

Auta taxislužeb nebudou muset mít taxametr a svítilnu na střeše. Řidiči navíc nebudou muset zkládat zkoušky z místopisu. Novela zákona o silniční dopravě, kterou ve středu schválila vláda půjde ke schválení Parlamentu a musí ji i podepsat prezident.

Stát tak chce změnou zákona umožnit větší využití moderních technologií v taxislužbě a zároveň vyrovnat podmínky pro klasické taxislužbvy a alternativní přepravce. Návrh podle Sdružení českých taxikářů vyvolává chaos.

„Chceme, aby obě skupiny měly podobné podmínky. Výsledkem by měly být cenově dostupnější taxislužby,“ uvedl na tiskové konferenci po jednání vlády ministr dopravy Dan Ťok (za ANO).

Jenom v Praze jezdí 9800 taxikářů a dalších 3000 řidičů jezdí pro alternativní přepravce Uber a Taxify.

Klíčovou změnou v novele je zrušení povinnosti vést záznam o provozu vozidla. Auta taxislužeb tak už nebudou muset mít taxametry jako dosud. Místo nich by mohly využívat mobilní aplikace, které už nyní používají řidiči společností Uber nebo Taxify. Podle ministerstva dopravy je povinný taxametr v dnešní době zbytečný a sníží se tak zátěž podnikatelů.

Výhrady k novele zákona má i alternativní přepravce Taxify. Problém vidí v navrhované zodpovědnosti za řidiče. Podle firmy není možné v realném čase ohlídat, že řidič používající aplikaci nepředá auto i telefon někomu jinému.

 

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..