Spalničky: Jenom v Praze za týden přibylo 16 nemocných. V nemocnici na Vinohradech pak onemocněl zdravotník

Celkem 51 případů od začátku roku a 16 za poslední týden. To je bilance spalniček v Praze. Nemoc je vysoce infekční a přenáší se vzduchem. Nemocní proto musí být minimálně dva týdny v karanténě. Proti této epidemii musí být očkovaní i zdravotníci.

„Jde o vůbec nejvyšší nárůst počtu nemocných v průběhu jednoho kalendářního týdne od začátku roku 2018, kdy pražská hygiena kvůli růstu počtu onemocnění statistiku detailně sleduje,“ uvedli hygienici.

Očkování proti spalničkám se musí podrobit 95 zaměstnanců interní kliniky, metabolické jednotky a konziliárních pracovišť vinohradské nemocnice.

„Ve FNKV došlo k onemocnění zdravotnického personálu. S posledním nemocným zdravotnickým pracovníkem bylo v kontaktu přes 100 zaměstnanců. Nařízení mimořádného očkování je tak zde zcela na místě. Očkování musí být provedeno ve lhůtě do 15. března,“ uvedla Zdeňka Jágrová, pověřená zastupováním ředitele hygienické stanice a zároveň ředitelka protiepidemického odboru.

Kvůli spalničkám byla uzavřena i restaurace v Poslanecké sněmovně v poloviny ledna. Ta je teď už normálně v provozu.

Spalničky

Spalničky (lat. morbilli, zdrobnělina od morbus; slovensky osýpky, angl. measles) jsou vysoce nakažlivé virové infekční exantémové onemocnění předškolních dětí s typickým výskytem v období koncem zimy a na jaře.  Jejich původcem je Morbillivirus, který má u vnímavých jedinců infekčnost téměř 100 % a je schopen způsobit epidemie. Jediným přirozeným hostitelem tohoto viru je člověk. Onemocnění spalničkami probíhá ve 2 fázích. První fáze má obraz horečnatého onemocnění dýchacích cest s kašlem a zánětem spojivek, v dutině ústní se objevují typické šedavé Koplikovy skvrny. Druhá fáze je s charakterizována výsevem sytě červeného exantému. Po celou dobu působí pacient schváceně a velmi nemocně. Specifická antivirová léčba neexistuje.

Spalničky jsou nebezpečné především svými komplikacemi při sekundárních bakteriálních infekcích. Celosvětově patří spalničky mezi hlavní příčiny úmrtí v dětském věku, především v nejméně rozvinutých zemích. Příčinou úmrtí u malých dětí je nejčastěji pneumonie, u starších dětí encefalitida.

Proti spalničkám existuje od 60. let 20. století očkování, které je od roku 1969 součástí povinného očkování v ČR. V době před zavedením plošného očkování postihovaly spalničky v průběhu dětství téměř každého. Očkování významně snížilo výskyt spalniček v Evropě, ale přesto zde onemocnění často vypukne, a to díky vysoké infekčnosti.  V nedávné době došlo v České republice k několika epidemiím, a to v letech 2014, 2017 a 2018 díky importovaným nákazám. Problémem začíná být pokles proočkovanosti způsobený odsunováním či odmítáním očkování.

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..