Česko se připojilo k dalším zemím a uznalo Guaidóa jako prozatimního prezidenta Venezuely

Vláda ČR uznala Juana Guaidóa za prozatímního prezidenta Venezuely. V pondělí, jako vůbec první země Unie, předsedu venezuelského parlamentu uznalo za prezidenta země Španělsko.

„Předkládám vládě návrh na uznání Juana Guaidóa za prozatímního prezidenta Venezuely, který by měl dovést zemi ke svobodným a demokratickým volbám. Svůj postoj ČR koordinuje s dalšími zeměmi EU,“ napsal ministr zahraničí Petříček na Twitter ještě před zasednutím vlády. Jako první v EU uznal Juana Guaidóa úřadujícím prezidentem Venezuely Madrid, poté se přidaly Francie, Švédsko, Británie, Německo či Rakousko.

Guaidó složil přísahu jako úřadující prezident 23. ledna při masových demonstracích. Učinil tak poté, co parlament neuznal druhý mandát prezidenta Nicoláse Madura, protože vzešel z nedemokratických voleb. Evropská unie s takovým výsledkem nesouhlasila. „I dnes se společně s našimi evropskými partnery kloníme k tomu, že by Juan Guaidó měl být uznán jako prozatímní prezident, který by měl svolat nové volby,“ tvrdí ministr zahraničí Tomáš Petříček.

Minulý týden Guaidóa podpořil Evropský parlament a vyzval k podpoře členské země EU a unijní instituce. Naopak Rusko, Čína nebo Turecko stojí za Madurem. Spojené státy podpořily Guaidóa jako vůbec první země. Pak je následovaly další.

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..