Senátoři chtějí žalovat prezidenta za porušení Ústavy ČR

Senátoři z klubu Senátor 21 předloží žalobu na prezidenta za hrubé porušení Ústavy ČR. Důvodem jsou zásahy prezidenta do justice.

Do dvou týdnů chtějí senátoři zveřejnit seznam všech skutků prezidenta, kterými porušil či porušuje Ústavu ČR. Následně, za pomoci ústavních právníků, začnou koncipovat právní argumentaci, jak těmito skutky prezident Ústavu porušuje. Celý text žaloby by měl být představen laické i odborné veřejnosti a ostatním senátorům do 6 až 8 týdnů.

„Ta planá diskuze o tom, zda prezident něco spáchal či nikoli, nemá dále smysl. Je třeba jasně popsat negativní skutky, kterých se prezident dopustil. A přidat precizní právní argumentaci odůvodňující náš závěr, že jimi hrubě porušil Ústavu. A to je úkol, který jsme si dali a který splníme,“ uvádí předseda klubu Václav Láska na sociálních sítích.

Impulzem k tomuto kroku podle něj byly zásahy prezidenta a zaměstnanců Hradu do justice. „To bylo tou pověstnou kapkou, kterou džbán přetekl – ingerence prezidenta a Hradu jako celku do stavu soudcovského,“ uvedl Láska.

Předseda klubu ale zdůraznil že nepůjde o žalobu pro „velezradu“, ale pro hrubé porušení Ústavy České republiky.

„Další nenávistný pokus o zviditelnění se v médiích. O nic jiného nejde,“ reagoval mluvčí hradu Jiří Ovčáček na chystanou žalobu na svém twitterovém účtu. „Není žádným překvapením, že nenávistí rozdělují společnost hlavně ti, kteří se zaklínají “liberální demokracií”. Připomínají svými praktikami ty, kteří v minulosti vzývali “lidovou demokracii,” dodává.

Hrad nechystá na připravovanou žalobu žádnou reakci. Podle Ovčáčka senátoři útočí na názory prezidenta. „Vadí jim názory a snaží se je kriminalizovat. To ale nemá v demokratické společnosti místo.“

Podle týdeníku Respekt kancléř Vratislav Mynář několikrát kontaktoval soudce ohledně věcí, které se týkají Hradu a prezidenta. Mynář na tom nevidí nic špatného. Zeman poté uvedl, že hradní kancléř jednal se soudci z jeho pověření.

Bývalý předseda Nejvyššího správního soudu Josef Baxa v rozhovoru pro Deník N uvedl, že mu Hrad dával opakovaně najevo, jak má jeho soud rozhodnout v některých kauzách, údajně mu prezident naznačoval, že by ho výměnou mohl jmenovat do čela Ústavního soudu.

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..