Talibán nabízí příměří, pokud USA stáhne své vojáky ze země. Konec války se blíží

Konec války v Afganistánu se pomalu blíží. Talibán nabízí příměří, pokud USA stáhnou své vojáky ze země. Sedmnáctiletý konflikt by tak mohl konečně skončit.
Spojené státy jednají s Talibánem o konci války. Radikální hnutí Talibán by mělo kromě příměří také přislíbit, že v budoucnu nebude již nadále poskytovat útočiště pro džihádistické a teroristické skupiny jako Al-Káida a Islámský stát, které doposud vedly z Afghánistánu řadu akcí. V rámci jednání jsou i další témata, jako třeba postavení žen ve společnosti.

Sebevražedný atentátník Talibanu převlečený za policistu.

S účastí amerických vojáků v zemi už dlouho nesouhlasí americký prezident Donald Trump. Mnoho vojáků přišlo ve válce o život a USA to stálo stovky miliard dolarů. Koncem minulého roku proto navrhl stažení sedmi tisíc vojáku z Afghánistánu. Momentálně jich tam je kolem 14 tisíc.
„Vyzývám Tálibán, aby přijal požadavek Afghánců na mír a zahájil seriózní jednání s afghánskou vládou,“ prohlásil afghánský prezident Ašraf Ghaní ve svém pondělním projevu. „Nezapomeňme, že oběťmi této války jsou Afghánci a že mírový proces musejí vést oni,“ dodal.

Taliban má na svědomí celou řadu útoků na vládní budovy i hotely. Jeden z největších útoků byl v únoru 2010, kdy na hotel SAFI - Landmark plný turistů zaútočilo komando Talibanu. Půlku hotelu zničla exploze tzv. "carbomby". Pak Taliban popravoval na pokojích cizince. Mezi hotelovými hosty byl i náš repotér Jiří Forman, kterému se podařilo boje mezi vládnimi jednotkami a sebevražednými atentátníky Talibanu natočit.

Přestřelka afgánské policie s Talibanem a následný výbuch

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..