Schůzka Baxy a Zemana. Podle Kněžínka se prezident mohl dopustit trestného činu

Zdroj: Facebook

Podle ministra spravedlnosti Jana Kněžínka (ANO) se mohl Miloš Zeman dopustit trestného činu. Bývalého předsedu Nejvyššího správního soudu Josefu Baxovi měl Zeman nabídnout jmenování do čela Ústavního soudu výměnou za ovlivňování rozsudků. Prezidentův kancléř Vratislav Mynář Baxova tvrzení ihned zpochybnil.
Podle Kněžínka se může jednat o trestný čin minimálně ve stádiu přípravy nebo i pokusu, pokud se potvrdí Baxova slova. „Ono to může, byť se bavíme o osobách, které požívají imunitu podle zákona, naplňovat znaky trestného činu minimálně ve stádiu přípravy, možná pokusu,“ řekl. Neupřesnil ale, jaký trestný čin má konkrétně na mysli.
Ministr spravedlnosti tak reagoval na interpelaci ve Sněmovně ohledně dotazu Jakuba Michálka údajného ovlivňování soudců Hradem. „Je to stejně vážné, jako kdyby ministr zdravotnictví nabízel místo ředitele doktorovi, který zabije pacienta. Je to chování standardní? Hodláte dělat něco více?“ dotazoval ministra Michálek.
Podle Kněžínka měl se svým tvrzením přijít Baxa v té chvíli, kdy se sešel se Zemanem v souvislosti s rozhodováním Nejvyššího správního soudu o nejmenování tří vysokoškolských docentů profesory. „Pokud se ty události odehrály tak, jak prezentuje pan bývalý předseda nejvyššího správního soudu Baxa, tak mně mrzí, že s tím přichází nyní, že s tím nepřišel hned, když toto údajně mělo na schůzce zaznít,“ uvedl.
Jak tvrdí dále, není podle něj problém schůzování soudců s politiky, prý ale schůzek bylo už příliš mnoho.
Kauzou se zabývá sněmovní podvýbor pro justici. Senátor a advokát Václav Láska (SEN 21) podal na Mynáře trestní oznámení pro podezření ze zasahování do nezávislosti soudu.

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..