Šest lidí zemřelo při výbuchu v Kralupech. Za tragédii můžou dělníci

Zdroj: AKTU.cz

Za loňský březnový výbuch nádrže v distribučním terminálu před areálem rafinerie v Kralupech nad Vltavou můžou podle hasičů dělník, který odstranil záslepku. Kvůli tomu se do nádrže dostaly benzínové páry.
Ve čtvrtek 22. března minulého roku explodovala jedna ze skladovacích nádrží pohonných hmot. Při tragédii zemřelo 6 lidí a další dva se těžce zranili. Za posledních 50 let je výbuch v Kralupech jedním z největších neštěstí v průmyslových provozech v Česku. Škodu Unipetrol odhadl na 30 milionů korun.
Nádrž ve které k výbuchu došlo byla několik let mimo provoz. Dříve se tam skladovaly pohonné hmoty z rafinérií. Za neštěstí nejspíš můžou dělníci, kteří nedodržovali technologický postup při její rekonstrukci. Nádrž se měla opět uvést do provozu. "Potrubí bylo po celou dobu rekonstrukce zaslepeno, aby páry nepronikly do nádrže, ale v průběhu demontáže armatur byla záslepka odstraněna. Protože v tu chvíli nebylo zastaveno stáčení do automobilových cisteren, dostaly se páry benzinu přetlakem do nádrže pod víko, na kterém dělníci montovali armatury,“ uvedl vyšetřovatel středočeských hasičů Libor Pospíšil.
Není jasné, co bylo příčinou následného vznícení. Podle hasičů by to mohla být jiskra nebo vznícení ventilátoru. Policie případ vyšetřuje jako obecné ohrožení z nedbalosti. Zatím ale nebyl nikdo obviněn, čeká se na znalecké posudky.

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..