Mrazivé noci mají své oběti. Trpí hlavně lidé bez domova

Zdroj: AKTU.cz

V Praze u nádraží Libeň byl dnes nalezen mrtvý muž, který zemřel pravděpodobně na podchlazení. Další čtyři umrzli na Jihu Moravy. Krutá zima má své oběti. V nebezpečí jsou převážně lidé bez domova. Přesto ale mají možnosti, jak se mrazivým teplotám v noci vyhnout a přežít.
Dnes nad ránem nalezli strážnici tělo mrtvého muže poblíž libeňského nádraží. Na místo dorazil koroner, který muže prohlásil za mrtvého. Muž ročník 1962 zemřel pravděpodobně na podchlazení. Cizí zavinění bylo vyloučeno.
Čtyři lidé umrzli na Jihu Moravy od úterý do středečního rána. Tři v Brně, kde v posledních dvou dnech klesla teplota pod 10°C a jeden v Břeclavi. Ve třech případech šlo nejspíše o bezdomovce, další bydlel v chatové oblasti a vracel se domů opilý. Spadl do potoka a kvůli silnému podchlazení nestačil ani dojít domů a umrzl.
Významnou pomoc poskytuje Městská policie hl. m. Prahy, která provádí v chladných dnech zvýšený dohled v lokalitách, kde lidé bez domova přespávají. „Strážníci aktivně nabízí těmto lidem informace, kde se denní centra a noclehárny nacházejí. Pokud člověk bez domova projeví o nabízenou pomoc zájem, strážníci informují dispečink Centra sociálních služeb Praha, který zajišťuje převoz do některé z nocleháren,“ vysvětlil náměstek primátora pro oblast bezpečnosti Petr Hlubuček.
V noclehárnách lidé mohou přespat v teple a obstarat si základní hygienu. Navíc jim tato služba, která ale není úplně zdarma a bez podmínek, pomáhá zajišťovat sociální kontakt. V případě noclehu musí být splněny určité podmínky, většinou je nutný platný průkaz totožnosti, střízlivost či zdravotní soběstačnost a plnoletost. Při krutém zimním počasí se pak některé z těchto podmínek mohou eliminovat, dokonce noclehárny bývají zcela zdarma.
Zachránit život a zabránit omrzlinám může také iglú pro bezdomovce. O tuto novinku z polyetylenové pěny je stále větší zájem. Vyhřeje se lidským teplem, oproti venkovní teplotě je v něm zhruba o 15 až 18 stupňů tepleji. Navíc je iglú složené do minuty. Iglú nemá konkurovat noclehárnám, je ale pravdou, že i přes kruté zimy bezdomovci zůstávají venku z mnoha důvodů a do noclehárny nejdou. Iglú je pak skvělý způsob bezpečnějšího přenocování. Bezdomovce, kteří iglú dostanou k dispozici, Armáda spásy vybírá s ohledem na několik faktorů. Roli hraje věk, ale také to, že u některých lidí znemožňují návštěvu nocleháren psychické problémy nebo vzdálenost těchto sociálních služeb.
Magistrát začal v zimním období koncem loňského roku poskytovat nocleh pro bezdomovce za tolerantnějších podmínek, lidé bez přístřeší by tak do noclehárny mohli i se svým psem nebo bez nutného poplatku nebo legitimace apod. „Již v prvních mrazivých dnech Praha zavedla opatření na pomoc osobám bez domova. Tak, jako v předchozích letech, se navyšují kapacity nocleháren, “ tvrdí ředitel Centra sociálních služeb Praha Tomáš Ján. Od 1. prosince zahájil provoz centrální dispečink Centra sociálních služeb Praha, které je hlavním koordinátorem zimních opatření.

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..