Písařík a jeho emotivní omluva klientům. Byl to podraz od bank dodal

Majitel společnosti Bohemia Energy Jiří Písařík svolal v pondělí tiskovou konferenci. Je to necelý měsíc od ohlášení konce jejich činnosti a ukončení dodávky plynu a elektřiny téměř milionu klientům.

Písařík se svým klientům s pohnutým hlasem omluvil a konec své firmy přirovnal k pohřbu blízkého člověka. ,,Je to, jako kdybyste pohřbívali někoho blízkého. Omluvu si zaslouží naši zákazníci za to, že jsme to celé nedokázali.“

Ve svém vystoupení také zmínil to, že nedostali od bank přislíbenou pomoc, ale naopak začaly vymáhat peníze.

Konec společnosti Bohemia Energy byl ohlášen 13. října, kdy den před tím došlo ke zlomovému okamžiku a podle Písaříka podrazu od bank. ,,Ten zlom nastal 12. října, na ten okamžik asi dlouho nezapomenu. 25 bankéřů z různých bank přišlo na jednání, kde jsme neočekávali žádné problémy a sdělili nám nejenom, že neprodlouží, ale přišli rovnou s oddělením vymáhání.“ řekl Písařík na tiskové konferenci. Pak také zmínil to, že již od léta jednali s bankami o navýšení financování, popřípadě i o prodloužení úvěrů. Bohemia Energy měla podle Písaříka schválené dvě miliardy až do dubna roku 2022.

Písařík také zmínil to, že veškeré přeplatky za energie dostanou klienti Bohemia Energy zpět a vyúčtování by měli mít ideálně do Vánoc.

Vzhledem k tomu, že firma neměla finanční prostředky, oznámila tedy konec. ,,Jakékoliv další pokračování by definitivně znamenalo insolvenci, což považuji za nejhorší možné řešení celé situace,“ vzápětí Písařík dodal, že by tak zákazníkům nevrátily přeplatky a vznikly by další škody.

Vláda vyzvala krátce po ohlášení konce Bohemia Energy jejich klientky, aby si v co nejkratší době vyhledali nového dodavatele energií a přešli k němu. Kdo tak neučinil, spadá tak pod DPI (dodavatel poslední instance). Je to hlavní distributor energií. Češi si ale za jeho služby výrazně připlatí. Zálohy, které si ostatní společnosti počítají do 12 měsíců se u DPI rozpočítávaní do půl roku. To, jak DPI funguje zkritizoval i Písařík a upozornil, že ceny jsou podle něj přehnané. Zamýšlel se i nad tím, jak je možné, že mají zisk, který by mít neměly.

Písařík také reagoval na spekulace ohledně vyvádění jeho majetku. ,,Odmítám, že bych vyváděl majetek. Jediné, co se změnilo je, že místo fyzické osoby je nyní vlastní právnická osoba.“ zdůraznil s tím, že v těchto nemovitostech bydlí on, jeho rodina a rodiče, kterým chtěl ochránit soukromí. ,,Okolo té štvanice se z těchto nemovitostí stalo žádané safari pro všechny, kteří chtějí vidět Písaříka naživo.“