Cestovatelský semafor. Co nového nás ode dneška čeká?

Návrat do České republiky se pro neočkované z některých zemí ztíží. Na základě dat Evropského střediska pro prevenci a kontrolu nemocí aktualizuje ministerstvo zdravotnictví každý týden seznam zemí podle míry rizika nákazy.

Zeleně vyznačené státy, tedy státy s nízkým rizikem nákazy jsou Vatikán, Malta, Španělsko, Kanárské a Baleárské ostrovy.

Ze států ležících mimo Evropu: Argentina, Austrálie, Bahrajn, Hongkong, Chile, Jižní Korea, Jordánsko, Kanada, Katar, Kolumbie, Kuvajt, Macao, Namibie, Nový Zéland, Peru, Rwanda, Saúdská Arábie, Spojené arabské emiráty, Tchaj-wan a Uruguay.

Oranžově vyznačené státy jsou od dnešního dne Andorra, Francie, Itálie, Monako, Portugalsko a Azorské ostrovy a Madeira.

Po příjezdu ze zemí, které jsou vyznačené zelenou nebo oranžovou barvou, musí cestující po příjezdu vyplnit příjezdový formulář a být testován antigenním nebo PCR testem před vstupem do ČR, nejpozději však do 5 dnů po příjezdu.

Mezi země s vysokým rizikem nákazy, tedy červeně označené patří Dánsko, Finsko, Island, Kypr, Lichtenštejnsko, Lucembursko, Maďarsko, Německo, Nizozemsko, Norsko, Polsko, Řecko, San Marino, Švédsko a Švýcarsko.

Do tmavě červené kategorie zemí, které značí velmi vysokou míru rizika nakažení patří Belgie a Rakousko, připojí se tak k Bulharsku, Estonsku, Chorvatsku, Irsku, Litvě, Lotyšsku, Rumunsku, Slovensku a Slovinsku a ostatním třetím zemím mimo EU.

Při návratu z těchto zemí, které jsou označené červeně nebo tmavě červeně si cestující musí udělat PCR test v Česku nejdříve pátý den, ale nejpozději do dvou týdnů po příjezdu.

Ode dneška platí, že pokud se vrátíte ze zemí, které mají červenou a tmavě červenou barvu, už nemusíte být v samoizolaci. Mimo domov ale musí nosit respirátor až do doby, než získáte výsledek testu. Před návratem do ČR se test vyžaduje pokud jste použili veřejnou dopravu. Dále zde platí povinnost vyplnit před příjezdem příjezdový formulář.

Pokud máte dva týdny ukončené očkování, nebo jste v posledních 180 dnech prodělali onemocnění Covid-19, pak se vás tyto podmínky při návratu netýkají. Zůstává pouze povinnost vyplnit příjezdový formulář.