Ptačí chřipka na farmě v Rohozné. Musí se utratit 5000 ptáků

Dnes okolo půl desáté dopoledne začalo utrácení drůbeže na farmě v Rohozné na Jihlavsku. Veterináři s pomocí hasičů musí utratit 5000 kusů drůbeže kvůli nakažení ptačí chřipkou. Mrtví ptáci budou odvezeni do asanačního podniku ve Věži na Havlíčkobrodsku.

Utracení zajišťuje pohotovostní středisko pro mimořádné situace, které je součástí Státní veterinární správy (SVS), která minulý čtvrtek informovala o výskytu ptačí chřipky. SVS také uvedla, že na farmě bylo nakaženo 2200 hus, dalších 1400 bylo výkrmových hus, pak také 800 výkrmových kachen a 600 brojlerů.

Až 50 hasičů pomáhá veterinářům s odchytem ptáků a umisťují je do speciálních kontejnerů. Hasiči mají k odchytu speciální techniku. „Jednak pro dekontaminaci osob, což je technika vysočinských hasičů. Potom tady máme techniku pro dekontaminaci techniky, ta je ze záchranného útvaru Hlučín,“ řekla novinářům mluvčí krajských hasičů Petra Musilová.

Všichni na farmě musí být oblečeni do speciálních ochranných kombinéz a mít nasazenou masku. „Předpokládáme, pokud všechno půjde podle našich scénářů, že bychom měli končit v odpoledních hodinách,“ uvedla mluvčí k zásahu. Drůbež se usmrcuje pomocí oxidu uhličitého.

Majitel farmy Josef Tříska musel všem zákazníkům, majitelům hospod a obchodům, kteří měli zamluvené husy na svatomartinské hody, napsat omluvný email. „Musím říci, že spíš obdivuju tu vlnu solidarity, která se vzedmula. Lidi to chápou, uznali, spíš vyjadřují podporu, než aby se zlobili,“ uvedl farmář.

Po likvidaci drůbeže čeká farmu dlouhé období dezinfekce a čištění. Budou se muset dekontaminovat chovné haly a výběhy. Tuto práci bude odvádět odborná firma.

Pan Tříska zatím nedokáže odhadnout přesnou částku škod, kterou mu poskytne stát jako náhradu. Farmáři budou nějakou dobu bez práce. S novým chovem se bude moci začít až začátkem jara.

Tento rok bylo v České republice utraceno již čtvrt milionu drůbeže kvůli ptačí chřipce.

zdroj foto: HZS Vysočina