Kabina lanovky směrem na Ještěd se zřítila k zemi. Průvodčí zemřel

Pád lanovky na Ještědu. AKTU.cz

Poslední říjnovou neděli došlo na Ještědu k tragédii. Kabina lanovky se utrhla a spadla na zem. Průvodčí, který jel v tu chvíli v kabině sám dolu z Ještědu, na místě svým zraněním podlehl.

Hasiči museli evakuovat 13 cestujících, kteří jeli lanovkou směrem nahoru, jejichž lanovka vyvažovala tu, která se zřítila.

Cestující společně se strojvedoucím zůstali viset zhruba 15 metrů nad zemí, odkud je museli hasiči pomocí výškové techniky vyprostit. „Naše jednotky pomocí výškové techniky, konkrétně automobilového žebříku, a pomocí zařízení, které je přímo určené na podobné zásahy, provedli evakuaci 13 osob, které neutrpěly žádné zranění,“ uvedl mluvčí libereckých hasičů David Kořínek.

Cestující neutrpěli vážná zranění, spíše šok z pohledu na padající lanovku. Na místě jim byla poskytnuta pomoc psychologů. „Na místě máme psychology, kteří pracují s cestujícími z uvázlé kabinky, kteří jsou událostí otřeseni,“ řekl mluvčí záchranářů Libereckého kraje Michael Georgiev.

Lanovka byla dnes v provozu poslední den, od zítra měla začít revize před zimou. Prezident Asociace lanové dopravy Jakub Juračka uvedl, že se jedná o zcela mimořádnou situaci. Odmítl spekulovat o tom, co pád kabiny způsobilo.