Miloš Zeman odvolil v Lánech. Jeho zdravotní stav není dobrý. Největší problém je v jeho jícnu

Miloš Zeman volí na zámku v Lánech

Celý týden se spekuluje o zdraví prezidenta Miloše Zemana.  Neukázal se na veřejnosti a v úterý se dokonce objevily poplašné zprávy o jeho smrti. Ve čtvrtek pak za ním na kontrolu dorazil jeho osobní lékař Miroslav Zavoral, jeho dcera Kateřina, hradní kancléř Mynář a protokolář Kruliš.

Doktor Zavoral na začátku týdne dokonce Miloši Zemanovi doporučoval hospitalizaci zpět v nemocnici. Ve čtvrtek mu pak doporučil zrušit veškerý program. Nejen nedělní diskuzní pořad Partie na Primě, ale i setkání v neděli s Andrejem Babišem.  Hrad také uvedl, že Miloš Zeman bude volit na zámku v Lánech.

Ve čtvrtek večer pak reportér AKTU.cz Jiří Forman ve svém živém vstupu z Lán uvedl, že jeden z největších akutních problémů, které trápí prezidenta republiky jsou tzv. jícnové varixy. Jde o závažné onemocnění jícnu, kdy se kvůli poškozeným játrům hromadí krev v bulkách v jícnu a hrozí jejich protržení.

Video ze živého vstupu naleznete zde.

V pátek pak dorazila volební komise do Lán. Starosta před třetí hodinou odpoledne dovezl dvoučlennou komisi s volební urnou, do které prezident vhodil svůj hlas z křesla. O dvě hodiny později se pak objevily i fotografie od mluvčího Ovčáčka.

Aktuální stav prezidenta republiky není znám. Hrad se opět snaží mlžit a stav prezidenta nechce veřejnosti sdělovat.

Jícnové varixy

Typickou příčinou vzniku jícnových varixů je portální hypertenze, což je přetlak ve vrátnicové (portální) žíle. Portální žíla se nachází v břiše a vzniká soutokem žil tekoucích ze střev a ze sleziny. Portální žíla ústí do jater, kam přivádí živiny i toxické sloučeniny vstřebané ze střev. A jak souvisí tato jaterní žíla s jícnem? Poměrně jednoduše – nemůže-li krev protéci z portální žíly do jater, začne si hledat jiné boční cesty. A právě žíly ve stěně jícnu takovou náhradní cestou jsou. Normálně jimi moc krve neprotéká, ale při portální hypertenzi do nich proudí obrovské množství krve, která tak obchází játra.

Samotný přetlak v portální žíle vzniká nejčastěji při pokročilé cirhóze jater. Cirhotická jaterní tkáň totiž klade krvi příliš velký odpor a to vede k jejímu hromadění v portální žíle. Podobný stav vznikne při utlačení portální žíly blízce uloženým nádorem (obvykle rakovina jater, rakovina žlučníku, rakovina žlučových cest, apod.) nebo při vzniku krevní sraženiny v portální žíle. Ze všech těchto příčin pochopitelně jasně vede alkoholem navozená cirhóza jaterní tkáně.