Výrobci nápojových brček se snaží obejít EU. Dokazuje to záchyt pražských celníků

Celníci zajistili závádná nápojová brčka. AKTU.cz

Okolo půl tuny závadných nápojových brček se podařilo zajistit pražským celníkům včera v dopoledních hodinách. Podle směrnice EU z roku 2018 se všechny evropské země zavázali, že přestanou používat plastová brčka. Ta zachycená pražskými celníky byla nejen plastová, ale obsahovala i vlákna bambusu. Deklarovaná byla přitom jenom jako bambusová.

 

Celníci závadná nápojová brčka převezli do skladu celní správy v pražské Uhříněvsi. Také byla kontaktována hygienická stanice. Její stanovisko bylo jasné. Pokud jde o potravinářské zboží, které je deklarované jako čistě přírodní (bambusové - pozn. redakce) a v reálu obsahuje pouze vlákna bambusu, není možné toto zboží pustit na český trh.

Odběratel teď má zákonnou lhůtu na vyjádření a na řešení celé situace.

V tuto chvíli není ani jasné, zda jsou taková brčka zdraví škodlivá. Zboží bylo celníky zajištěno a bude pravděpodobně zlikvidováno v souladu se zákonem.

Členské země Evropské unie  v květnu 2020 formálně potvrdily novou směrnici zakazující plastové výrobky na jedno použití. Cílem opatření je snížit množství plastového odpadu. Členské státy mají od té doby nejvýše dva roky na převedení nových pravidel do svých vlastních zákonů. Nová pravidla předložila Evropská komise na jaře 2018. Česká republika se zavázala k zákazu používání plastových brček od května roku 2021