Češi jsou z nebezpečného Afghánistánu už doma. Češi přivezli i Afgánce, kteří pomáhali armádě a na ambasádě

Dvě letadla plná Čechů a spolupracovníků české ambásady v Kábulu jsou zpět v České republice. Od neděle jejich přesun řešila vláda. Situace v Kábulu se vyhrotila poté, co radikální hnutí Tálibán obsadil Kábul během několika hodin bez boje.

První letadlo odstartovalo ještě v neděli a první várku čechů přivezlo na Kbelské letiště v pondělí ráno. Pak téměř okamžitě odstartovalo zpět do Kábulu s mezi přistáním v Azerbajdžánském Baku. Nebylo totiž jasné, zda je přistání českého speciálu v Kábulu bezpečné.

Američtí vojáci, kteří začali hlídat, monitorovat a řídit letecký provoz nad Kábulem museli dokonce zastřelit dva ozbrojence přímo na letišti. Také davy Afgánců blokovaly ranveje a letadla nemohla přistávat. Sociální sítě také zaplavila videa z Kábulského letiště, kde se snaží dav lidí dostat do letadla. Několik lidí dokonce zemřelo poté, co se chtěli udržet na křídle startujícího amerického dopravního letadla.

Druhé letadlo s čechy a jejich afgánskými spolupracovníky přistálo na Kbelském letišti v úterý kolem 22:45. Na palubě bylo 87 pasažérů. Jsou mezi nimi Češi, Afghánci i dva občané Evropské unie, uvedla mluvčí ministerstva zahraničí Eva Davidová. Mezi pasažéry je i český velvyslanec Jiří Baloun. Další stroj podle Metnara poletí v okamžiku, kdy to bezpečnostní situace dovolí.

Druhý evakuační let z Kábulu

 

 

 

 

 

 

Situace v Afgánistánu je nestabilní a nebezpečná. Zatímco Rusko a Čína s Tálibánem vyjednávají o spolupráci, západní země okamžitě stahují všechny své pracovníky z ambasád a společností, které v Afganistánu pracují.

Tálibán ovládá aktuálně 98% všech zásadních bodu Afgáncké infrastruktury, 100% důležitých měst se samosprávou.

Z Afgánistánu také uprchl s kufry plných peněz prezident Ašraf Ghání. Podle zatím nepotvrzených informací by měl být v Ománu.

Z Afgánistánu se snaží hromadně utéct několik stovek tisíc původních obyvatel. Turecko dokonce podle dostupných informací staví aktuálně zeď proti uprchlíkům z Afganistánu.