Vojáci z 41. mechanizovaného praporu „gen. Josefa Malého“ dali na facebook video ze střeleb. Raketa V3sku zničila

Vojáci z 41. mechanizovaného praporu "gen. Josefa Malého" umístitli na facebook video z odpálení protitankové řízené střely SPIKE z Panduru II. Raketa zasáhla cíl přesně. "Odnesla" to stará známá  "Vé3ska"

Spike je přenosná protitanková řízená střela čtvrté generace typu fire-and-forgets dvoustupňovým hnacím motorem a vysoce explozivní protitankovou hlavicí (HEAT) vyvinutá a vyráběná izraelskou zbrojovkou Rafael Advanced Defense Systems. Existuje několik různých typů této střely, z nichž některé mohou být zastavěny do různých zbraňových systémů. Je zařazena do výzbroje řady států, včetně České republiky, kde je využívají obrněné transportéry Pandur II.

Existuje několik variant střely Spike v závislosti na jejích charakterových vlastnostech.

  • Spike-SR– Verze s krátkým dosahem (minimální vzdálenost je 200 metrů a maximální 800 metrů) určená pro pěchotu.
  • Spike-MR– Verze se středním dosahem (minimální dosah je 200 metrů a maximální 2500 metrů) určená pro pěchotu a speciální jednotky. Váha jedné střely je 14 kilogramů.
  • Spike-LR– Verze s dlouhým dosahem (maximální dosah je 4000 metrů) určená pro pěchotu a lehká bojová vozidla. Váha jedné střely je 14 kilogramů. Po odpálení je s odpalovacím zařízením spojena optickým kabelem. Uváděná penetrační schopnost pancířem je více než 700 milimetrů.
  • Spike-ER– Verze s prodlouženým či extra dlouhým dosahem (maximální dosah je 8000 metrů), známá dříve též jako NT-Dandyči NT-D. Oproti ostatním verzím má širší průměr, větší hmotnost a je obvykle instalována do zbraňových systémů lehkých bojových vozidel či helikoptér. Váha střely je 34 kilogramů a její nosiče váží 30 kilogramů u vozidel a 55 kilogramů u letounů. Uváděná penetrační schopnost až 980 milimetrů.
  • Spike NLOS– Verze s ultra dlouhým dosahem (maximální dosah je 25 kilometrů) pro nepřímou střelbu. Kódový název je Tamuz (hebrejsky תמוז‎‎) podle jednoho z měsíců židovského kalendáře. Váha střely je 70 kilogramů a může být umístěna na vrtulníky.
  • Mini-Spike– Verze představena v roce 2009 jako zatím poslední člen rodiny střel Spike. Jde o typ APGW (anti-personnel guided weapon).

Zásah raketa SPIKE cíl.

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..