Pohled jak po válce. Apokalypsa na Moravě po rozednění.

Obcemi Nová Ves na Moravě, Hrušky na Břeclavsku se prohnalo tornádo při silných bouřích, které po sobě nechalo obrovské škody. Tři lidé svým zraněním podlehli. Padaly kroupy velikosti tenisového míčku. Desítky tisíc lidí jsou bez proudu.

Bouřky se prohnaly ve čtvrtek v podvečerních a večerních hodinách jižní Moravou. Vzduchem létaly střechy, auta i stromy. Tašky ze střech se tříštily a zarývaly se do domů. Padaly lampy i stožáry. Zhruba 75 tisíc lidí je momentálně bez proudu. Problém je také se signálem.

Nejvíce zasažené jsou obce Lužice, Nová Ves na Moravě, Hrušky na Břeclavsku a Mikulčice. Půlka obce Hrušky byla srovnána se zemí. ,,Obcí se prohnalo tornádo, půlka obce je srovnána se zemí, zůstaly jen obvodové zdi bez střechy, bez oken. Kostel nemá střechu, je bez věže, auta byla mrštěná na rodinné domy, lidé se neměli kam schovat. Obec od kostela dolu prakticky neexistuje. Škola je bez fasády, bez střechy, ke školce jsem se ani nedostal. Vyvrácené jsou stoleté lípy, smrky, je to šílené.” popsal místostarosta obce Hrušky.

Situace v obci Hrušky

Tato nešťastná událost si vyžádala i oběti na životech. V tuhle chvíli víme, že svým zraněním podlehli 3 lidé, dalších 10 je vážně zraněných a desítky dalších byli zraněni lehce. 

Do Hodonínské nemocnice záchranáři vozili desítky zraněných lidí. ,,Původní bilance vypadala ještě hůře, přijížděli sem lidé potřísnění krví, kteří přiváželi své rodinné příslušníky,“ uvedl Antonín Tesařík, ředitel Hodonínské nemocnice . „Zranění jsou hlavně chirurgické povahy – otevřené i zavřené zlomeniny, zranění hlavy, nohou, hrudníku apod. Pacienti jsou ve stabilizovaném stavu. Bezprostředně jsem aktivovali trauma plán, svolávali jsme všechny dostupné zdravotníky. I po půlnoci přiváželi zdravotníci či rodinní příslušníci zraněné.“ dodal.

Situace v obci Moravska Nova Ves

Na pomoc přijely složky IZS z celé republiky, 6 sanitek přijelo i z Rakouska. Strhla se obrovská vlna solidarity. Lidé začali dělat sbírky na pomoc zasaženým oblastem. Ministryně financí Alena Schillerová v noci na svém Twitteru uvedla, že postižení dostanou mimořádnou pomoc až 58 tisíc korun okamžitě. Vláda zároveň uvolní ihned 10 milionů v rámci rychlé pomoci.

Pomoc nabízí také stavební firmy, které by pomohly svou technikou na vlastní náklady uklidit tu spoušť, co po sobě nechalo večerní tornádo a silné noční bouře. 

Premiér Andrej Babiš (ANO) z Bruselu označil tuto událost za apokalypsu. Na místo neštěstí by měl dorazit během dne.