Mega spoušť! Hodonínskem prošla supercelární bouře

Neuvěřitelné apokalyptické obrázky přicházejí z obce Hrušky. Tornádo tady doslova srovnalo půl obce se zemí. Síla tornáda byla tak veliká, že prý dokonce házela auta proti zdem domů. Na místo míří posily ze všech krajů. Do oblasti Hodonínska a Břeclavska záchranáři vůbec nedoporučují vjíždět. Přes sto lidí je zraněných.

Hasiči vyhlásili zvláštní stupeň poplachu. Z Prahy vyráží speciální USAR tým. Jde o hasiče, kteří jsou vycvičení na vyhledávání lidi pod troskami.

Záchranáři evidují přes přes 150 zraněných, lidé jsou zavaleni v budovách, padaly stromy. Na místo míří všechny jednotky IZS, armáda má pohotovost. Silné bouřky mají udeřit znovu.

Ve čtvrtek v podvečerních hodinách se okolím Hodonínska, Břeclavska prohnala silná bouře. Lidé na sociálních sítích začali sdílet záběry z míst, kde se prohnal velmi silný vzdušný vír. Meteorologové hovoří i o tom, že by se mohlo jednat o tornádo. Vír a začal lámat stromy a bourat domy.

Nejvíce jsou zasažené obce Lužice, Moravská Nová Ves, Mikulčice a Hrušky. Záchranáři v oblasti vyhlásili mimořádnou událost čtvrtého stupně. Lidé by neměli vycházet ven, varují hasiči.

Noční záběry z Moravské Nové Vsi

Podle mluvčího hasičů Jaroslava Miklošky je vážně poničeno sedm obcí.

,,Obcí se prohnalo tornádo, půlka obce je srovnána se zemí, zůstaly jen obvodové zdi bez střechy, bez oken. Kostel nemá střechu, je bez věže, auta byla mrštěná na rodinné domy, lidé se neměli kam schovat. Obec od kostela dolu prakticky neexistuje. Škola je bez fasády, bez střechy, ke školce jsem se ani nedostal. Vyvrácené jsou stoleté lípy, smrky, je to šílené.” popsal místostarosta obce Hrušky.

Hasiči kontorolují poničené domy, jestli v nich nikdo nezůstal uvězněný. Nemocnice v Hodoníně má desítky zraněných. Podle starosty obce Moravské Nové Vsi nejsou vyloučené oběti na životech.

Podle ministra vnitra Jana Hamáčka se všechny dostupné složky IZS včetně záchranných útvarů a USAR týmu přesunují na Hodonínsko. Na místo míří i pomoc ze sousedního Rakouska. Z Prahy  vyráží v počtu 8 mikrobusů, přibližně 64 členů i Speciální pořádkové jednotky.

Policie oblast uzavírá.