Větší problém než ROP Severozápad. Teplické vodovody a kanalizace čelí trestnímu oznámení za miliardové zakázky pro své známé

Trestní oznámení od zaměstnanců Severočeské vodárenské společnosti v těchto dnech dorazilo na Vrchní státní zastupitelství, Krajské státní zastupitelství v Ústí nad Labem, na Policejní prezidium a několika vybraným starostům. Jeho text má redakce AKTU.cz k dispozici. Mimo jiné, je v něm napadáno vedení společnosti Severočeské vodárenské společnosti (SVS a.s.) ze závažné trestné činnosti při rozdělovaní a následném nadhodnocování stavebních zakázek pro SVS a.s. a její dceřiné společnosti SčVK Teplice a.s. a Severočeskou servisní společnost a.s. Všechny tyto společnosti sídlí na stejné adrese. Přítkovská 1689 v Teplicích.

V trestním oznámení se mimo jiné píše o managmentu uvedených společností, které jsou řízeny jednou jedinou osobou a tou je Tomáš Indra. Ten byl v minulosti spojován s významným kmotrem ODS Patrikem Oulickým. Oba dva toto propojení veřejně odmítají. Podle zaměstnanců, kteří trestní oznámení sepsali, dochází ke korupci i při veřejných zakázkách. Zejména při vícepracích. Konkrétně u společností MAX BUILDING s.r.o., Zerostav inženýring a.s. a Emvi Pro s.r.o.

Redakce AKTU.cz se věnuje podezřelým zakázkám SVS a.s. zhruba rok a půl a společnost ZEROSTAV inženýring a.s. dostala od společnosti SVS a.s. a jejich dceřiných společností od roku 2018 zakázky za minimálně 126 milionů korun. U 13 zakázek se pak částka nedá dohledat, protože tyto smlouvy nejsou buď kompletně dodány do registru smluv nebo mají skrytou cenu. Vedení společnosti SVS a.s. se redakci zatím kontaktovat nepodařilo. Na stránkách Teplického deníku se objevilo vyjádření Tomáše Indry směrem k podanému trestnímu oznámení vlastními zaměstnanci SVS a.s.

„Tato anonymní oznámení jsou pokračováním nezdařené snahy určitých politických a vlivových skupin připravit na letošní valné hromadě SVS odvolání představenstva společnosti a některých členů dozorčí rady a narušit tak transformační procesy započaté v roce 2019, kdy prostřednictvím společnosti SVS převzala města a obce kompletní kontrolu nad provozováním vodohospodářské infrastruktury,“

uvedl na stránkách Teplického deníku předseda představenstva SVS Tomáš Indra. Dodal také, že se společnost SVS a.s. chystá podat příslušná trestní oznámení.

Vedení dodavatelské společnosti Zerostav inženýring o tomto trestním oznámení ví, a podle předsedy představenstva Martina Krupičky jde v případě trestního oznámení o nesmyslné jednání a nebude se dále k celé věci vyjadřovat.

Redakce AKTU.cz zjišťuje aktuálně i další nesrovnalosti. Severočeská vodárenská společnost sdružuje aktuálně okolo pěti set drobných akcionářů. Jsou to malé obce i města ze severu Čech.  Akcionáři vstoupili do společnosti SVS a.s. mimo jiné převodem svého majetku (kanalizace, vodovodní řády, čističky apod. ) právě na Severočeskou vodárenskou společnost. Podle některých zaměstnanců, s kterými, pod slibem anonymity, mluvili reportéři AKTU.cz, aktuálně mizí dokumenty, které dokazují převody majetku některých měst a obcí na společnost SVS a.s. bez schválení zastupitelstva a rady příslušné obce. Tuto skutečnost nepřímo potvrdil i starosta Teplic Hynek Hanza. K trestnímu oznámení se primátor Teplic vyjadřovat nechce.  Teplice jsou také akcionářem SVS. a.s. a majetek převáděli už za bývalého primátora zesnulého Jaroslava Kubery. Jakým způsobem byl majetek převeden aktuálně redakce AKTU.cz zjišťuje.

“ Dokážu si představit, že u malých obcí, kde ten starosta je zároveň zástupce rady a někdy si ti starostové na malých obcí s tím opravdu moc hlavu nedělají, ale v tak velkém městě jako je u nás, si nedokážu představit, že by se dělil jakýkoliv majetek jen podpisem primátora. „

řekl AKTU.cz současný primátor Hynek Hanza.

Převodem majetku měst a obcí se akciové společnosti SVS navýšilo jmění na téměř 7,6 miliardy korun. Stočné je ale na Teplicku jedno z nejdražších v republice. Od začátku roku 2021  na stavební úpravy a správu svého majetku podepsala společnost SVS a.s.  smlouvy s dodavateli podle zjištění AKTU.cz  za téměř  jednu miliardu korun.

Redakce aktuálně podává trestní oznámení na skutečnosti, které reportéři zjistili zejména při skrývání cen za veřejné zakázky, za podezřelé vstupy některých měst a obcí do společnosti, na podezřelé vazby mezi jednotlivými obchodními subjekty a na podezřelé machinace se zakázkami mezi dceřinými společnostmi  SVS a.s. Zároveň na celé kauze i nadále pracujeme a oslovujeme další akcionáře. Jejich reakce přineseme v připravovaném videu a článku.