Při nehodě vrtulníku na Aljašce zemřel miliardář Petr Kellner

Americký deník The New York Times zveřejnil zprávu o tragickém úmrtí českého miliardáře a podnikatele Petra Kellnera. Podle aljašské policie je mezi oběťmi leteckého neštěstí 56letý muž jménem Petr Kellner z České republiky. Mezi mrtvými je podle policie i další muž z Čech, padesátiletý Benjamin Larochaix. Při pádu zahynuli i další tři lidé.

Americká média uvedla, že při sobotní nehodě vrtulníku na Aljašce zahynulo pět lidí včetně pilota. Jedna osoba přežila. Podle Aljašské státní policie je mezi obětmi i Petr Kellner, nejbohatší Čech. K tragédii došlo při výletu na takzvaný heli-skiing, kdy vrtulník vyveze lyžaře na kopec, který pak sjíždějí.

Vrtulník Eurocopter AS50 havaroval zatím z neznámých příčin asi 80 kilometrů východně od města Anchorage v sobotu v půl sedmé večer místního času. Záchranáři se na místo havárie v oblasti ledovce Knik dostali o několik hodin později. Na místě našli pět obětí a jednoho přeživšího, kterého převezli do nemocnice. Kromě Petra Kellnera podle policie zahynul i další Čech Benjamin Larochaix, dva průvodci z hotelu Tordrillo Mountain Lodge, kde byl Kellner ubytován a pilot vrtulníku.

Podle aljašské policie už byli informováni pozůstalí obětí. Úřady mluví také o jednom zraněném pasažérovi. „Je ve vážném, ale stabilizovaném stavu v nemocnici v Anchorage,“ uvedla média v USA.

Petr Kellner byl nejbohatším mužem České republiky a 123. nejbohatším člověkem planety. Majetek Kellnera dosahoval 15,7 miliardy dolarů, v přepočtu necelých 350 miliard korun. Kellner podnikal v řadě odvětví, které zastřešuje skupina PPF, jejímž byl Petr Kellner majoritním vlastníkem. Se svou druhou manželkou Renátou Kellnerovou založili nadaci The Kellner Family Foundation. Po Kellnerovi zůstaly čtyři děti, jednou z nich je i parkurová jezdkyně Anna Kellnerová.

Petr Kellner se narodil 20. května 1964 v České Lípě, své mládí ale prožil v Liberci, kde v roce 1982 absolvoval Střední ekonomickou školu. Následně vystudoval Vysokou školu ekonomickou v Praze v oboru ekonomika průmyslu. Po studiích pracoval jako referent v podniku zahraničního obchodu Strojimport Praha a poté jako asistent produkce a produkční ve Filmovém studiu Barrandov.

Jeho cesta za obřím majetkem ovšem začala až po listopadové revoluci. V roce 1991 založil v Teplicích spolu s Milanem Maděryčem a Milanem Vinklerem investiční společnost PPF, v níž se Kellnerův podíl postupně zvýšil až na téměř 99 procent, ať už přímo, nebo nepřímo.

Byznys i charita Kellnera

Skupina PPF se stala jedním z nejvýznamnějších hráčů českého byznysu a její aktivity už dávno překročily hranice České republiky. Vedle Evropy působí PPF zejména v Rusku, USA, Velké Británii, Číně, Vietnamu a dalších asijských zemích. PPF se pohybuje v bankovnictví, pojišťovnictví, ale i telekomunikacích, strojírenství, nemovitostech, maloobchodu nebo zemědělství. Součástí PPF jsou společnosti jako Air Bank, Home Credit, O2 Czech Republic, Mall Group nebo Škoda Transportation.

Petr Kellner se ale věnoval také charitativní činnosti. Se svou manželkou Renátou založil v roce 2009 nadaci The Kellner Family Foundation. Z ní jsou například poskytována stipendia studentům gymnázia Open Gate. Nadace manželů Kellnerových však podporuje vzdělání obecně. Vedle projektu Open Gate financuje také Projekt Univerzity či Projekt Pomáháme školám k úspěchu. Nadace také přispívá dalším jednotlivcům a institucím na projekty z oblasti kultury a podpory zdraví. Mezi ně patří například Institut Václava Klause.

Majetek Petra Kellnera agentura Bloomberg odhaduje na 15,7 miliardy dolarů (skoro 350 miliard korun), což z Kellnera činí 123. nejbohatšího člověka na světě. Ještě před koncem loňského roku mu patřila 141. pozice s majetkem 14,3 miliardy dolarů (bezmála 305 miliard korun). Po Kellnerovi zůstaly čtyři děti, jedním z nich je parkurová jezdkyně Anna Kellnerová.