Demonstrace na Vltavě: Vltavu zaplnilo sedm lodí s transparenty

Z pražského Dvořákova nábřeží v neděli krátce před 15. hodinou vyplulo několik parníků a menších lodí. Sešli se na nich kantoři a další demonstranti, a to nejen kvůli oslavě Dne učitelů, ale také proto, aby dali najevo, že chtějí normální výuku na školách. Na parnících se také podle reportéra AKTU.cz objevil i předseda hnutí Chcípl PES a místopředseda Karel Janeček.

Pražská policie zastavila na Vltavě ve zdymadle sedm lodí, které se zúčastnily protestu proti zavřeným školám. Jejich posádky požadovaly okamžité otevření škol. Policisté kontrolovali, zdali nedošlo k porušení vládních nařízení.

"Dneska jsme na lodích, protože jsme udělali akci "Vraťme děti do škol", kterou jsme celou streamovali na sociálních sítích. Tato akce vznikla z důvodu, že jsme na tom s opatřením vlády proti školství nejhůře v Evropě. Proč jsme byli zadrženi ve zdymadlech neví v této chvíli ani policisté, kteří nás zde kontrolovali, je podle nich možné, že jsme se dopustili přestupku. Je 19:30 hod. a jsme stále drženi ve zdymadle,"

řekl předseda hnutí Chcípl PES Jakub Olbert redakci AKTU.cz.

Za protestní plavbou po Vltavě stojí společná akce iniciativy Vraťme děti do školy a hnutí Otevřeme Česko. Demonstranti chtěli také podpořit učitele, kteří se musí potýkat s distanční výukou. V neděli se totiž slaví den učitelů.

"Během bezpečnostního opatření na Střeleckém ostrově si policisté všimli, že po řece pluje několik lodí s lidmi na palubě. Na palubě těchto lodí se vyskytovalo několik osob, které neměly ochranné pomůcky dýchacích cest,"

sdělila policejní mluvčí Violeta Siřišťová. Trasparenty ověšené lodě pluly po Vltavě, a to přímo na dohled od budovy úřadu vlády. Právě proti jejím nařízením totiž posádky protestovali. Akce nebyla nahlášena a policie ověřuje, zdali nedošlo k porušení vládních nařízení. Policisté nechali lodě odstavit i s posádkou ve zdymadle.

"Policisté v současné době provádějí kontrolu lodí a jejich posádky a zjišťují, zdali nedošlo k porušení současně platných vládních nařízeních. Veškeré zjištěné porušení vládních nařízení policisté oznámí na příslušný správní orgán,"

dodala Siřišťová. Podle reportéra AKTU.cz se dva z demonstrantů z lodě dali před policii na útěk.

Iniciativa Chcípl PES v minulosti organizovala protestní akce proti vládním opatřením. Vyzvala mimo jiné restaurace a další podniky, aby navzdory nařízením vlády otevřely, a 10. ledna uspořádala na pražském Staroměstském náměstí demonstraci, kam přišlo několik tisíc lidí. V březnu se iniciativa Chcípl PES změnila na politické hnutí Otevřeme Česko –⁠ Chcípl PES.