Ministr Plaga chce, aby se od poloviny dubna první stupeň ZŠ střídal ve výuce doma a ve škole

Třídy prvního stupně ZŠ by se po otevření měly po týdenních intervalech střídat v prezenční a distanční výuce. Počítá s tím plán návratu žáků do školních lavic, který připravilo ministerstvo školství, řekl ministr školství Robert Plaga (za ANO) ve čtvrtek. Termín pro návrat žáku prvních stupňů základních škol musí určit ministerstvo zdravotnictví. Rozhodnutí o návratu žáků do školních lavic by však podle ministra Plagy mělo padnout do Velikonoc, pokud by se školy mohly znovu otevřít 12. dubna. Opakování současného ročníku není podle ministra Plagy na místě.

„Návrat prvních stupňů základních škol je významně epidemiologicky lepší v rotačním schématu týden (doma) a týden (ve škole). To znamená, že to není jen redukce žáků na polovinu, ale významně se redukuje epidemiologické riziko,“ uvedl ministr ve čtvrtek při jednání s opozičními poslanci Pirátů, hnutí Starostové a nezávislí a koalice Spolu (ODS, KDU-ČSL, TOP 09).

Ministr Plaga také poukazuje přitom na výsledky studie Centra pro modelování biologických a sociálních procesů (BISOP), podle kterých mohou týdenní rotace tříd prvního stupně snížit šíření nákazy zhruba o 88 procent proti běžnému stavu.

„Rotační způsob pro celý první stupeň umožňuje a vytváří prostor nejen pro návrat celého prvního stupně, ale také pro zvýšený návrat praktické výuky ve školách středních,“ řekl při jednání Plaga. Praktická výuka by se podle něj měla obnovit i v závěrečných ročnících vysokých škol.

Podle opozice je možný návrat žáků do škol již 12. dubna

Podle ministra Plagy by rozhodnutí ohledně otevření základních škol mělo padnout do Velikonoc, pokud by se základní školy mohly znovu otevřít 12. dubna. V úvahách je ale prý i termín na 19. duben. Rozhodnutí bude podle ministra školství záležet na stanovisku hlavní hygieničky Pavly Svrčinové.

Místopředseda Starostů a nezávislých (STAN) Petr Gazdík po jednání s ministrem Plagou nevyloučil také podporu prodloužení nouzového stavu o dalších 14 dní. Vláda ale podle Plagy mimo jiné musí představit plán návratu do škol s konkrétními termíny.

Piráti a STAN považují za reálný návrat některých skupin žáků k prezenční výuce již 12. či 19. dubna, pokud to dovolí pandemická situace a za přísných opatření. Termín návratu části žáků do škol 12. dubna je i po jednání s ministrem reálný také podle koalice Spolu. Schůzka však nemění nic na jejím postoji k nouzovému stavu, jeho prodloužení se podpořit samozřejmě nechystá.