Padla nizozemská vláda. Krk ji stály přídavky na děti.

Neprávem zpětně  vymáhané peníze za přídavky na děti tato vláda vymáhala zpět. Mnohé rodiny se tak dostaly do dluhové pasti. Odpovědný za to má být sám premiér Mark Rutte.

Vyšetřovací parlamentní komise loni v prosinci ve své zprávě uvedla, že se úřady dopustily „bezprecedentního bezpráví“ na rodinách, které dostaly v letech 2013 až 2019 přídavky na děti, později je však byly nuceny vrátit. „Základní principy právního státu byly porušeny,“ uvádí zpráva komise. Finanční úřad neprávem označil za daňové podvodníky zhruba 20 tisíc rodičů.

Současná Rutteho vláda se už dříve omluvila a přislíbila 500 milionů eur (13 miliard korun) na odškodnění postižených rodin.

O pádu vlády se spekulovalo už několik dní. Posledním hřebíčkem byl odchod opozičního předáka sociální demokracie Lodewijka Asschera. Ten byl v Rutteho vládě vicepremiérem a ministrem sociálních věcí.

I přes to, že Rutte nabídl demisi své vlády do rukou králi Willemu-Alexanderovi a ten ji přijal, bude vláda Rutteho vládnout dál a to až do voleb 17. března. I přes tento skandál má vláda Rutteho velkou popularitu v Holandsku a tak je velmi pravděpodobné, že si holandský lid zvolí Rutteho znovu.