Iránský vědec odpovědný za jaderný výzkum byl zavražděn. Podle USA vedl vojenský atomový program

Íránský vědec pojmenovaný západem jako velitel rozpuštěného vojenského jaderného programu Islámské republiky byl v pátek zavražděn na okraji Teheránu.

Íránský ministr zahraničí tvrdil, že zabití Mohsena Fakhrizadeha mělo „vážné náznaky“ izraelské role. Izrael, který byl dlouho podezřelý ze zabití několika íránských jaderných vědců, to okamžitě odmítl komentovat.

Riziko zabíjení může dále zvyšovat napětí na Středním východě, téměř rok poté, co se Írán a USA postavily na pokraj války, když americký útok dronem zabil špičkového íránského generála v Bagdádu.

K útoku došlo v době, kdy nově zvolený prezident Joe Biden má v úmyslu zahájit akci, kde je cílem zajistit, aby Írán neměl dostatek vysoce obohaceného uranu na výrobu jaderných zbraní.

Trump sám retweetnul příspěvek od izraelského novináře Yossiho Melmana, odborníka na izraelskou zpravodajskou službu Mossad, o vraždě jaderného vědce. Tweet byl předními odborníky na střední východ označen za „zásadní psychologickou ránu pro Írán“.

Podrobnosti o zabití  ke kterému došlo v Absardu, vesnici východně od hlavního města, která je útočištěm pro íránskou elitu se objevili podezřele rychle. Íránská státní televize uvedla, že poblíž náklaďáku Fakhrizadeho vybuchlo staré nákladní auto s výbušninami ukryté pod nákladem dřeva.

Když se Fakhrizadehův sedan zastavil, vynořilo se nejméně pět ozbrojenců, kteří začali střílet na auto, uvedla polooficiální tisková agentura Tasnim.

Fakhrizadeh zemřel v nemocnici poté, co ho lékaři a záchranáři neúspěšně resucitovali. Mezi dalšími zraněnými byli Fakhrizadehovi osobní strážci. Fotografie a videa sdílené online ukazovaly sedan  s otvory po kulkách v čelním skle a krví na silnici. Svědci místo toho aby vědci pomohli, tak si ho natáčeli.

I když se k útoku nikdo nehlásil, íránský ministr zahraničí Mohammad Javad Zarif ukázal prstem na Izrael a označil vraždu za „státní teror“.

„Teroristé dnes zavraždili významného íránského vědce. Tato zbabělost – se závažnými náznaky izraelské role – ukazuje zoufalé pohnutky pachatelů, “

napsal Zarif na Twitteru. Hossein Dehghan, poradce nejvyššího vůdce Íránu a prezidentský kandidát ve volbách do Íránu v roce 2021, také obvinil Izrael a vydal varování.

„V posledních dnech politického života svého spojence s hazardními hrami se sionisté snaží zesílit a zvýšit tlak na Írán, aby rozpoutali plnohodnotnou válku,“

napsal Dehghan a zdá se, že odkazuje na Trumpovy poslední dny ve funkci.

K útoku došlo jen několik dní před 10letým výročím zabití íránského jaderného vědce Majida Shahriariho, z kterého Teherán rovněž obvinil z Izrael.

Útoky a další cílené zabíjení se stalo v době, kdy takzvaný virus Stuxnet, o kterém se věřilo, že je izraelským a americkým výtvorem, zničil íránské centrifugy.

Fakhrizadeh vedl íránský program AMAD, o kterém Izrael a USA tvrdili, že jde o vojenskou operaci zabývající se proveditelností výroby jaderné zbraně.

Podle Mezinárodní agentury pro atomovou energii do konce roku 2003 Írán „uskutečňoval činnosti související s vývojem jaderného výbušného zařízení“. Jednalo se o program AMAD, který zahrnoval práce na pečlivě načasovaných vysoce nebezpečných výbušninách potřebných k odpálení  atomové bomby.

Odborníci se domnívají, že Írán má dostatek nízko obohaceného uranu na výrobu nejméně dvou jaderných zbraní, pokud by se Teherán rozhodl pokračovat ve výrobě jaderné bomby.

V červenci explodoval moderní montážní závod odstředivek v íránském jaderném zařízení Natanz. Z útoku Teherán opět obviňuje Izrael.

Fakhrizadeh, narozen v roce 1958, byl za svou práci na AMAD sankcionován Radou bezpečnosti OSN a USA. Írán ho vždy popisoval jako univerzitního profesora fyziky. Fakhrizadeh, člen Revoluční gardy, byl viděn na fotografiích ze setkání, kterých se zúčastnil íránský nejvyšší vůdce ajatolláh Alí Chameneí.

V posledních letech Fakhrizadeha americké sankční seznamy označují za vedoucího íránské Organizace pro obranné inovace a výzkum.