Parlament zamítl dohodu o Brexitu. Theresa Mayová byla poražena

Zdroj: Facebook

Dohodu o brexitu s EU britský parlament neschválil. Pro hlasovalo pouze 202 poslanců, proti bylo 432. Předseda laboristů Jeremy Corbyn požádal o vyhlášení hlasování o vyslovení nedůvěry vládě Theresy Mayové. Hlasování proběhne ve středu.

Britská premiérka v hlasování o dohodě, kterou vyjednala s EU neuspěla. Podle britského listu je výsledek hlasování Daily Mirror nejhorší porážkou britské vlády v parlamentu. Ve středu se bude hlasovat o nedůvěře vlády Theresy Mayové. O to požádal předseda laboristické strany Jeremy Corbyn. K laboristům se připojí Skotská národní strana, naopak premiérku podpoří koaliční Demokratická unionistická strana.
Ještě před hlasováním Mayová varovala před důsledky odchodu Velké Británie z Unie bez dohody. Podle ní šlo o historické rozhodnutí, které by ovlivnilo další generace. Dohoda chrání podnikatele, práva občanů a také zajistí spolupráci s EU v oblasti bezpečnosti. Podle některých by se měla vyjednat nová, lepší dohoda, Mayová ale prohlásila, že unie jednání znovu neotevře.
Velká Británie by podle Jean-Claude Junckera měla objasnit své záměry. "Čas téměř vypršel," varoval. Předseda Evropské rady Donald Tusk na twitteru poznamenal, že pokud není možná dohoda a nikdo nechce brexit bez dohody, kdy konečně bude někdo mít odvahu říct, co je jediné pozitivní řešení.
Prognózy našich zástupců v Evropském parlamentu jsou skeptické. Podle nich odmítnutí brexitové dohody britským parlamentem znamená další pokračování nejistoty a je velmi pravděpodobné, že Spojeného království z Evropské unie odejde bez dohody. Proto je třeba se na to připravit a předejít změnám.

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..