Páteční volby byly narušeny úmrtím muže, ale i podezřením na dovážku voličů

V celé České republice se ve třinácti krajích otevřely ve 14 hodin volební místnosti, kde si občané v pátek a v sobotu vyberou nové vedení krajů a také třetinu senátorů.

Během pátečních voleb, kdy mohli občané volit do 22 hodin, byly zaznamenány dva vážnější případy. Jednalo se o úmrtí muže ve volební místnosti a dále pak podezření na dovážení voličů do volebních místností.

Volby byly v pátek narušeny smutnou událostí, kdy ve volební místnosti v Lounech zkolaboval starší muž. První pomoc mu ihned poskytli laici a poté záchranáři, ale bohužel se jej nepodařilo zachránit.

„Muž byl postižen náhlou zástavou oběhu. Na místě začala laická resuscitace, kterou převzala lékařská posádka. Přes veškeré úsilí, které trvalo dlouhou dobu, byla resuscitace neúspěšná,”

popsal mluvčí krajské záchranky Prokop Voleník. Na nezbytně nutnou dobu musely být uzavřeny volební okrsky č. 1 a č. 8 na základní škole Přemyslovců a hlasování poté bylo obnoveno krátce po 20. hodině. Podle náměstka ministra vnitra Petra Mlsny mělo jít o úmrtí člena volební komise, ale město Louny na svém facebookovém profilu informovalo o úmrtí voliče.
Zjištěným incidentem, kterým se nyní zabývá policie, je podezření na dovážení voličů organizovaným způsobem, na což upozornila zapisovatelka jedné komise v Karviné. Podle dostupných informací si žena z komise všimla, že někdo sváží bezdomovce a těm měl navíc platit za to, že vhodili hlas do urny konkrétního kandidáta.

Policie na svém Twitteru uvedla:

„V souvislosti s prvním volebním dnem prošetřujeme okolnosti možného narušení regulérnosti voleb v okrese Karviná. Policisté shromažďují všechny potřebné informace, z toho důvodu nemůžeme nyní sdělit další podrobnosti.“

Volby probíhají za zpřísněných hygienických podmínek. Lidé mohou vstoupit do volebních místností pouze s ochranou nosu a úst, avšak svou totožnost potvrdí volební komisi krátkým sejmutím roušky či jiné ochrany.