Podvody „jak z devadesátek“. Díl první: Kdo je kdo

Reportér zpravodajské agentury AKTU.cz dva roky sledoval podezřelou skupinu lidí, která prokazatelně páchá podvody. S tím je spojená i násilná trestná činnost, padělání veřejných listin, uplácení a krádeže. Skupina je poměrně dobře organizovaná, každý z členů má svůj přesně stanovený úkol. Chobotnice má přesah k vysoce postaveným policejním důstojníkům.

První díl reportáže je úvodem do problematiky kauz, kde se opakují jména jako Římský, Rydlová, Vinař, Stratil. Za celou dobu monitorovaní skupiny se několikrát podařilo prokázat monitoringem páchání trestné činnosti. Někdy ji i potvrdili svědci. V jednom ze sledovaných případů bytových družstev,  jsou dokonce desítky podvedených lidí.

Rok a půl probíhal monitoring skrytě. Poslední půl rok se pak reportér snažil všechny aktéry kontaktovat. Chtěl po nich vyjádření ke sledovaným kauzám. V polovině případů mu bylo vyhrožováno, byla na něj volána policie, proběhly i hrozby na zrušení insolvenčního řízení. Právě poslední skutek včetně šikanózních insolvencí, je velmi častou praktikou sledované skupiny. Na podivné praktiky insolvenčních správců a exekutorů byl náš reportér upozorněn už před pěti lety v jiné kauze. Od té doby se problematice intenzivně věnuje a mapuje celou řadu insolvenčních správců, jejích metod a postupů.

Podezřelé skupině není za těžko pomocí domluvených notářů a advokátů falšovat podpisy a listiny, aby dosáhli například ukradení firmy, její "vytunelování"  a její další zfúzování do Itálie mimo dosah úřadů a orgánů ČR. Firma prakticky zmizí, a to i z obchodního rejstříku.

Rozsáhlá trestná činnost nekončí ale u firem nebo krádeží drahých aut. Už dnes jsou zmapovány podezřelé kontakty na maďarské bílé koně či "dělníky", kteří tzv. "vyřeší" problém. Jsou z oblasti, kterou reportér Jiří Forman jmenuje v reportáži. Není náhodou, že se právě v této oblasti objevilo vozidlo zavražděného páru z Prahy.

Redakce AKTU.cz