Za srážku dvou vlaků v Českém Brodě může nejspíš strojvůdce. Měl projet na červenou

V úterý po večerní půl desáté se v Českém Brodě, na trati mezi Prahou a Kolínem, střetl osobní vlak s nákladním. Toto vlakové neštěstí si vyžádalo jedno úmrtí a 35 zraněných osob. Nejpravděpodobnější příčinou této tragické srážky je selhání člověka, kdy vlak projel návěstidlem na červenou. Ve středu po desáté hodině dopoledne byl provoz obnoven na jedné koleji.

 

Ke střetu dvou vlaků došlo ve 21.40 hodin, kdy osobní vlak CityElefant jedoucí z pražského Masarykova nádraží najel zezadu do nákladního poštovního vlaku Českých drah, který stál za návěstidlem ve stanici Český Brod. Tyto vlakové soupravy byly po nárazu do sebe zaklíněné.

Nehodu vlaků nepřežil čtyřicetiletý strojvůdce osobního vlaku. Ten byl zaklíněn v kabině a hasiči pak jeho tělo vyprostili. Z pětatřiceti zraněných osob byly čtyři těžce, osm osob z celkového počtu zraněných bylo nezletilých.

„Čtyři těžce zraněné osoby byly transportovány do pražských nemocnic,” řekla mluvčí středočeské záchranky Petra Effenbergerová. Vyprošťování zraněných lidí bylo velice náročné, vzhledem k místu nehody, kde trať je obklopena ze stran prudkým násepem.

Na místo dorazil také ministr dopravy Karel Havlíček, který uvedl, že za nehodou je pravděpodobně lidské selhání, neboť tato trať je v Česku nejlépe zabezpečená.

U neštěstí po celou dobu zasahovaly všechny složky Integrovaného záchranného systému a kvůli velkému počtu zraněných byl vyhlášen traumaplán. Povolán byl také záchranářský vrtulník a velkokapacitní speciál Atego. Nad místem létal i policejní vrtulník s termovizí.

Drážní inspekce vyčíslila předběžně škodu na 45 milionů korun, přičemž z toho 40 milionů je odhadnuta škoda na osobním vlaku.

Policie nehodu vlaků u Českého Brodu vyšetřuje jako obecné ohrožení z nedbalosti a ublížení na zdraví s následkem smrti z nedbalosti, uvedla policejní mluvčí Martina Fejfarová. Policisté na místě vyšetřují a pomáhá jim i policejní dron, který dokumentuje celou situaci železniční nehody.

Na místo dorazil nehodový vlak, který vlaky od sebe odtrhával a nechyběl ani speciální tank drážních hasičů k zajištění souprav, aby se nepřevrátily.