Srážka dvou vlaků u Českého Brodu

V úterý večer, ve 21.40 hodin, se mezi Českým Brodem a Úvaly na Kolínsku, v části Štolmíř, ve směru na Prahu srazily dva vlaky. Jednalo se o osobní a nákladní vlak. Na místě jsou desítky zraněných osob, několik i těžce. Záchranáři vyhlásili traumaplán a ke zraněným byly povolány kromě sanitek záchranářské vrtulníky a speciální záchranářský vůz Atego. Byl vyhlášen i třetí stupeň poplachu, a to kvůli velkému počtu zraněných.

 

„Ve 21:40 jsme přijali na operačním středisku zprávu o srážce dvou vlaků. Je tam větší počet zraněných a vypadá to na nějaká těžká zranění,“ uvedla mluvčí hasičů Vladimíra Kereková. Dodala, že ke střetu vlaků bylo vysláno sedm hasičských jednotek a také záchranná služba.

„Srazila se souprava CityElefant a poštovní vlak. Soupravy jsou do sebe hodně zaklíněné,“ přiblížil mluvčí středočeských hasičů Petr Svoboda. „Osobní vlak jel z Masarykova nádraží do Říčan a nákladní vlak stál před návěstidlem,“ dodal mluvčí Drážní inspekce Martin Drápal. Osobní vlak podle mluvčího Českých drah Radka Joklíka narazil do nákladního vlaku, který stál před návěstidlem v Českém Brodě. Osobní vlak poté vykolejil.

Na místě celkem zasahovalo deset jednotek profesionálních hasičů, čtyři jednotky dobrovolných hasičů a dvě jednotky SŽDC.

V osobním vlaku cestovalo přibližně sto osob, z nichž 31 jich bylo zraněno. Osm osob utrpělo středně těžké zranění a dvě osoby těžké. Ty byly vrtulníkem transportovány do nemocnice.

Mluvčí středočeských hasičů uvedl, že stále probíhá odsun vlaků od sebe.

Nad místem létá také policejní vrtulník s termovizí.

Provoz na trati mezi Kolínem a Prahou je zastaven.