S tančícím mužem na střeše vyjednávali policisté více než sedm hodin

V pražských Malešicích strávili policisté s vyjednáváním s mužem, který odmítal opustit střechu rodinného domu, více než sedm hodin.

Operační důstojník přijal v úterý před půl třetí odpoledne oznámení o tom, že v Janderově ulici v Praze 10 běhá po střechách domů muž a tančí na nich. Na místo byla vyslána hlídka policistů z pohotovostní motorizované jednotky, kteří po příjezdu na místo viděli tančícího muže na střeše rodinného domu.

Okamžitě s ním začali komunikovat, avšak muž jim řekl, že jestli se k němu přiblíží, skočí dolů nebo je napadne. Proto si policisté přivolali na pomoc hasiče s výškovou technikou a také záchrannou službu. Na místo přijel i velitel policie z pohotovostní motorizované jednotky, který aktuální situaci vyhodnotil a povolal další hlídky, a to zásahovou jednotku, speciální pořádkovou jednotku, policisty z místního oddělení Strašnice a také policejní vyjednavače.

Hasiči pod dům, kde stál muž, nainstalovali seskokovou matraci a ke střeše vysunuli automobilový žebřík, na němž vystřídali posléze policisty z pohotovostní motorizované jednotky policejní vyjednavači.

Přes několikahodinové vyjednávání zkušených policejních vyjednavačů muž odmítal slézt dolů a neustále svým poskakováním po komínech, kdy se střídavě choval tesknivě až agresivně, stěžoval práci všem složkám integrovaného záchranného systému.

Změna přišla v momentě, kdy policisté zjistili, o koho se vlastně jde. Jednalo se o pětatřicetiletého recidivistu, který byl několikrát soudně trestaný a v loňském roce stál několik hodin na sloupu trakčního vedení v Děčíně. Tehdy kvůli tomuto muži, který vylezl ve čtyři hodiny ráno na trakční vedení děčínského nádraží, měly vlaky několikahodinové zpoždění. I tam se podařilo policistům po sedmi hodinách muže přemluvit, aby ze stožáru vysokého napětí slezl dolů.

Kromě toho všeho je muž uživatel drog. Během vyjednávání muž několikrát ohrožoval policejní vyjednavače, kdy kopal a pěstmi mlátil do koše výškové plošiny.

Před dvaadvacátou hodinou se podařilo policejním vyjednavačům muže přesvědčit k tomu, aby slezl dolů a nastoupil do koše hasičské plošiny. Dole pak na něj čekali policisté ze speciální pořádkové jednotky, kteří jej předali lékařům a ti jej potom za doprovodu policie převezli do nemocnice.

Janderova ulice byla po celou dobu zásahu policie a dalších složek IZS uzavřena.

Recidivista je nyní podezřelý ze spáchání trestného činu výtržnictví, za který mu hrozí v případě odsouzení až dvě léta ve vězení.