Policisté na lyžích dohlíželi na bezpečnost na sjezdovkách na Šumavě

Zdroj: Policie ČR

Policisté kontrolují bezpečnost nejen na silnicích, ale i na sjezdovkách. Hlídají také svahy po jejich uzavření, hlavně v době rolbování.

Zdroj: Policie ČR

Policejní lyžařské hlídky ve spolupráci s Horskou službou Šumava upozorňují lyžaře na možná rizika, která jim hrozí na sjezdovkách v případě jejich nedodržení. Každý sportovec by měl být určitě ohleduplný, měl by jezdit přiměřenou rychlostí a měl by umět předvídat, tak aby nedošlo ke střetu s ostatními. V případě, že dojde ke srážce nebo dokonce k úrazu, musí člověk poskytnout první pomoc. Všichni by měli znát a dodržovat 10 pravidel Mezinárodní lyžařské federace.
Lyžaři z počátku byli překvapení, že vidí policisty i na sjezdovkách, což je velmi neobvyklé, poté ale práci policistů ocenili. Ze sjezdovek zmizeli agresivní lyžaři, kteří by svoji jízdou ohrožovali ostatní.
Bohužel o víkendu museli policisté řešit i chování některých nezodpovědných řidičů, kteří se snažili dostat, co nejblíže k lyžařskému areálu a parkovali i tam kde mohli ztížit průjezd vozidel složek IZS. Jiní si zas neuvědomili, že vozidlo pokryté sněhem se na silnici chová jinak a zejména v kopcích zablokovali celou šířku komunikace a v některých místech se tvořily delší kolony. V Železné Rudě a okolí je mnoho parkovišť, některé i s vyobrazením volných míst poblíž sjezdovek, to se dá zjistit jednoduše na webových stránkách. Kvůli neprůjezdným cestám se v případě úrazu záchranáři nemusejí k zraněnému dostat včas.
Bezpečnosti návštěvníků Železnorudska řešili na jednání policisté, zástupci horské služby, hasiči, a provozovatelé skiareálů. Všichni se shodli, že velké nebezpečí, na které je potřeba se zaměřit je vstup na sjezdovky po jejich uzavření, zejména v době rolbování. Večer někteří lidé sjezdovky využívají pro sáňkování, běžkaři si zkracují cestu domů nebo si skialpinisté užívají prázdných svahů. Při těchto aktivitách hrozí ale velké nebezpečí, jako například srážka s rolbou. Policisté ve večerních hodinách kontrolují přístupové cesty na sjezdovky a neukázněným sportovcům doporučují jiné cesty.

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..