Konec doby rouškové. V boji proti Koronaviru přichází největší vlna rozvolnění

Od dnešního dne 25.5 už nemusí občané ČR nosit roušku na veřejnosti včetně pracovišť. Výjimka platí pouze ve vnitřních prostorech mimo domov, ale také například v obchodech nebo MHD. Roušku byste měli mít, když nejste schopni dodržet dvoumetrové rozestupy.

Od dnešního dne mohou restaurace, kavárny, bary a další provozovny otevřít i vnitřní prostory. Týká se to i jídelních koutků a restauračních zařízení v nákupních centrech nad 5000 metrů.
Provozovatelům restauračních zařízení ale nastávají krušné chvíle v tom, že musí dodržovat přísné hygienické podmínky. Každý stůl a židle musí desinfikovat a musí hlídat každého hosta, že dodržuje hygienické podmínky.
Od 23:00 do 6:00 budou muset mít restaurace zavřeno – s výjimkou výdejního okénka. Mezi stoly a také ve frontě nebo při placení by lidé měli dodržovat 1,5metrové rozestupy. Další nařízení se týkají mytí nádobí, úklidu, nošení ochranných prostředků, větrání nebo měření teploty personálu.

Dneškem se také otevírají hotely a kempy. I pro ně platí desinfekce všech společných prostor. Lidé si nesmí na snídani brát lidé sami ale musí být u švédských stolů obsluha, která bude jídlo nabírat sama.

Dnes také mohou otevřít tetovací salony nebo piercingová studia. Pracovníci i zákazníci musí nosit roušky, mezi jednotlivými klienty musí být zajištěn rozestup dva metry a lehátko se musí pravidelně dezinfikovat.

Nově mohou vnitřní prostory otevřít také hrady a zámky. Návštěvníci i zaměstnanci musí mít zakrytá ústa a nos, lidé se nesmí hromadit na malé ploše. Přednostně budou odbavení lidé při on-line prodeji vstupenek. Další pravidla jsou stejná jako pro galerie či muzea – odstup dvou metrů a zhruba 10 metrů čtverečních na jednoho návštěvníka.

Otevřeny už jsou také vnitřní prostory zoologických a botanických zahrad. I tady musí návštěvníci a pracovníci nosit roušky, dostatečně si dezinfikovat ruce a neshlukovat se.