Šest mrtvých, 1654 nakažených a ven jen ve dvou. Koronavirus drtí Česko

Výrazná omezení osobních svobod, stoupající počet nemocných ( 1654) a stupňující se úmrtí (šest osob) zejména starších a nemocných občanů ČR nemocných novou virovou infekcí Covid-19. To je stručný přehled situace v ČR k dnešnímu dni. Do budoucna by tato čísla měla v Česku ještě stoupat.

Výrazným omezením je úprava verze mimořádného nařízení ministerstva zdravotnictví, která začala platit v úterý od 06:00.

"(Nařizuje se) pobývat na veřejně dostupných místech nejvýše v počtu dvou osob, s výjimkou členů domácnosti, výkonu povolání, podnikatelské nebo jiné obdobné činnosti, účasti na pohřbu, a zachovávat při kontaktu s ostatními osobami odstup nejméně 2 metry, pokud je to možné,"

Uvádí se v úpravě mimořádného nařízení. Vláda také dodává do Česka zdravotnický materiál v letadlech z Číny. Některá přistávají na letišti Václava Havla, některé v Pardubicích, kde je poblíž logistické centrum. Odtud se zdravotní materiál rozváží do celé republiky. Převozy zajišťují hasiči a armáda.

Dnes také dorazil autobus, který přivezl z Itálie několik českých turistů. Všichni museli do karantény.

Do Čech dorazil také speciální let z Vietnamu.  Odpoledne přivezl do Prahy 204 Čechů a 82 občanů dalších 11 zemí Evropské unie.

Byl to první repatriační let v době koronavirové pandemie, který byl koordinován na celoevropské úrovni."

řekl ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD). Kvůli koronaviru byl zrušen i Mezinárodní pražský maraton 3. května. Důvodem je šíření koronaviru. Hledá se nový termín. Měl by být na podzim.

Nejhorší situace v Evropě je aktuálně ve Španělsku tady zemřelo už 3434 nakažených koronavirem, což je více než v Číně, počet potvrzených případů vzrostl na 47 610.

Onemocněl i následník anglického trůnu princ Charles. Průběh jeho nemoci je prý dobrý. Naopak u německé kancléřky Angely Merkelové se nákaza zatím nepotvrdila.