Manévry v Lobči, v městské části Kralup nad Vltavou, odstarovaly vlnu otázek

Včera se na sociálních sítích, konkrétně na facebookové stránce "Bezpečně v Kralupech a okolí", rozpoutala vášnivá diskuze ohledně zásahu složek IZS u nálezu těla v bytovém domě.

Tato FCB stránka, kde se zveřejňují informace z IZS a který spravuje pravděpodobně člen IZS včetně informací a fotografií ze zásahů uvedl, že šlo o preventivní akci.

Podle mluvčího středočeských hasičů Petra Svobody nešlo o prevenci, ale o zásah nejprve otevření bytu, poté u nálezu těla, u kterého je podezření, že dotyčný zemřel na infekční nemoc. Podobně zasahovali hasiči i u nálezu těla v domě v Kladně.

U muže ročníku 1962, který delší dobu nevycházel ze svého bytu, bylo podezření vzhledem k lokalitě a okolnostem karantény v okolí, že by mohl být nakažen infekční nemocí. Proto pro tělo zemřelého přijela speciální sanitka, převážející infikované pacienty, proto hasiči zasahovali v oblecích, proto proběhla důkladná dekontaminace. Nešlo o žádné cvičení, ale o reálný zásah s cílem eliminovat možné důsledky rozšíření infekční nemoci.

Tělo muže bylo převezeno na pražskou Bulovku, kde proběhne pitva, která přesně určí, jak muž zemřel. Podle hasičů i hygieniků byla opatření na místě dostatečná a žádné jiné nebezpečí nikomu nehrozí, pokud dodrží přesně to, co hygienici nařídili.

Hasiči se museli potýkat během zásahu ještě s lidmi, kteří z balkonu fotili zásah a upozorňovali na něj na sociálních sítích. Ohrožovali tak sami sebe a rozvíjeli dokonce různé nesmyslné teorie o tom, co se stalo.