Česko má už 631 nakažených. U Litovele zasahuje i armáda

Počet nakažených nemocí Covid-19, který je způsoben novým typem koronaviru stoupl v ČR na 631 nakažených. Počet vyléčených v Česku jsou stále tři. Vláda chystá přísnější opatření, které by se mělo dotknout pendlerů a záchradkařů.

Kvůli pandemii přestane fungovat jeden z největších zaměstnavatelů v ČR mladoboleslavská Škoda auto. Odstávku plánují i Nošovice a Hyundai.

"Od dnešní noci je doma 268 českých občanů, kteří uvízli na Kanárských ostrovech. Společně s nimi přiletělo také 68 Slováků a 15 Slovinců."

Oznámil na svém Twitterovém účtu ministr zahraničí Tomáš Petříček. Naopak Česká Republika vypravila speciální vlak na Ukrajinu, který odjel po 14 hodině z vlakového nádraží za přísných bezpečnostních opatření. Další odjede z hlavního nádraží v sobotu. Z ukrajinské metropole Kyjev vyletěl obří letoun Ruslan do Číny pro 106 tun roušek, respirátorů a testů na koronavirus nového typu. Přiletět by měl v sobotu odpoledne na pardubické letiště.

Bezpečnostní opatření se zpřísňují v ČR. Od půlnoci platí v Česku povinnost nosit na veřejnosti ochranu dýchacích cest. Mezi 10:00 a 12:00 mohou nakupovat jen lidé nad 65 let. 

V karanténě je několik obcí na Moravě v okolí Litovle a Uničova. Nařízení mimořádného opatření se podle hygieniků týká  obyvatel obcí Chořelice, Chudobín, Myslechovice, Nasobůrky, Nová Ves u Litovle, Rozvadovice, Savín, Tři Dvory u Litovle, Unčovice, Víska u Litovle, Benkov u Střelic, Brníčko, Dětřichov, Dolní Sukolom, Horní Sukolom, Nová Dědina u Uničova, Renoty a Střelice u Litovle. Jde o místní části Litovle a Uničova.

Lidé nemohou tato města a obce opustit a zakazuje se také pohyb mimo místo jejich trvalého pobytu a to minimálně na dobu 14 dnů. Opatření se týká i dopravy. Na dálnici D35 jsou od pondělního rána uzavřeny sjezdy a nájezdy 248 a 253 na dálnici u Litovle.

Opatření se týká celkem zhruba 24 tisíc lidí. Na místo dnes kolem druhé hodiny dorazila i Armáda.

"Až 80 příslušníků Vojenské policie je nasazeno, aby posílilo Policii České republiky při jejich úkolu střežení rizikových oblastí. Napomáháme při zajištění uzavřené oblasti kolem obce Litovel a sousedních obcí,"

řekla mluvčí Vojenské policie Nikola Hájková. Vojáci také vybudovali odběrné místo, které budou střežit.

Ve světe se situace ohledně koronaviru zhoršuje, přibývají nemocní a mrtví. Za posledních 24 v Íránu podlehlo koronaviru 149 lidí. Na Covid-19 v zemi zemřelo celkem 1284 nakažených. Německá policie řeší celou řadu "koronavirových večírků".  Německá mládež se schází v parcích a na hřištích, přestože je to zakázané. Na podobných párty nechybí ani gril a litry alkoholu a počet účastníků často přesahuje stovku. V Evropě se očekává ještě větší nárůst mrtvých a nakažených. Pozitivní test na Covid - 19 má i monacký princ  Albert. Naopak Čína hlásí žádného nového nakaženého tento den.