V Itálii je 250 mrtvých za den, Česko má 141 případů nákazy koronavirem

Do páteční půlnoci bylo v České republice 141 případů nákazy koronavirem. V ČR platí nouzový stav. Počty nakažených stoupají i v sousedních zemích. Zatímco v Číně se situace zklidňuje v Itálii a Íránu je situace kritická. 

V Itálii si celkem koronavirus vyžádal již 1266  životů, za 24 hodin zemřelo 250 lidí. Celkový počet nakažených vzrostl o více než 2500 na 15 113.

Řecko uzavřelo nákupní střediska, kavárny a bary ve snaze omezit šíření. Počet obětí v Itálii stoupl na 1266 ze čtvrtečních 1016.

Španělská vláda vyhlásí 15denní stav nouze. Úřady mohou rozdělovat i potraviny.

Francie zavádí od pátku v zemi zákaz akcí, na nichž by bylo více než 100 lidí.

V Rumunsku je dokonce celá vláda v karanténě. Důvodem je podezřelý kontakt s infikovaným senátorem.

Rakousko bude kvůli šíření koronaviru od pondělka zavírat obchody s výjimkou potravin, drogérií nebo lékáren. Fungovat budou i pošty. Rakouský ministr vnitra Peter Dutton je nemocný koronavirem.

V Německu je už sedm mrtvých.
V Íránu je potvrzeno 11 364 případů nákazy novým koronavirem a 514 mrtvých.

Česko

Nákaza se projevila i u dvou pražských profesionálních hasičů. Bezpečnostní opatření, které hasiči přijali jsou podle hygieniků dostatečná.

Pražské letiště bude kvůli vládnímu zákazu cest do zahraničí omezovat provoz. Cizincům bude zakázán vstup. Smartwings a ČSA přerušují letecká spojení z Česka a do Česka.

Vláda zakázala vycestování z území ČR českým občanům a cizincům s trvalým nebo přechodným pobytem nad 90 dnů. Zákaz začne platit z neděle na pondělí. Vláda současně zakázala vstup všem cizincům na území České republiky. Budou výjimky. Zákaz neplatí pro cizince s trvalým nebo přechodným pobytem nad 90 dnů.

Jsou uzavřeny fitness centra, wellnes centra, solária, uzavřená sportoviště, divadla, galerie, kina. Zakázané jsou akce nad 30 lidí. Jsou zavřené hranice od sobotního rána šesti hodin. Restaurační zařízení musí mít od 20:00 do 06:00 zavřeno.

Fakultní nemocnice Brno je nejspíš cílem kybernetického útoku, nejdou tam počítače. Nemocnice denně prověřuje asi 20 lidí s podezřením na koronavirus. Hygienici také ztratili kvůli kyberútoku data z posledních testů na koronavirus. Budou se muset provádět znova.

Vyhlášení nouzového stavu v ČR také znamená vyšší tresty za některé trestné činy. Pachatelům za obyčejnou krádež hrozí například až osm let.