Přívaly sněhu trápí německo. Na jihu Bavorska dokonce vyhlásili přírodní katastrofu.

Podle německé meteorologické služby DWD bude v Alpách sněžit přinejmenším do poloviny příštího týdne. V německých, rakouských i švýcarských Alpách stále hrozí vysoké riziko lavin, které si již vyžádaly několik životů. Několik obcí v jižním Bavorsku je kvůli sněhu i nadále odříznutých od světa. S komplikacemi při úklidu sněhu se potýkají silničáři i železničáři. Tisíce domácností jsou bez dodávek elektřiny.

V Bavorsku jsou dál odříznuté od světa osady Jachenau a Buchenhöhe, kde uvízlo asi 350 lidí. Ve čtvrtek sníh zatarasil přístup i do obcí Vorderbrand a Ettenberg. Obyvatelé mají podle úřadů dostatek zásob potravin a jsou připraveni. Po silnici se k nim ale dostanou jen speciální nebo vojenská vozidla. V Rakousku se dopravu do střediska Galtür, do obce St. Leonhard i do údolí Kaunertal v Tyrolsku se ve čtvrtek ale podařilo obnovit. Ve Štýrsku armáda připravuje na pátek letecké zásobování odříznutých regionů.

Jihobavorská oblast kolem Berchtesgadenu kvůli sněhové kalamitě vyhlásila stav přírodní katastrofy. Stejné opatření, které úřadům usnadňuje koordinaci záchranných i technických prací, vyhlásil i nedaleký okres Miesbach. V Ayingu u Mnichova zabil sedmiletého chlapce padající strom, který se zlomil pod tíhou sněhu.

Mnohé školy v Bavorsku zrušily vyučování kvůli složité dostupnosti, ale i z bezpečnostních důvodů. Němečtí učitelé se ovšem podle ministerstva kultury musí do práce dostavit, aby se mimo jiné postarali o žáky, kteří se do školy i přes obtížné podmínky vydali.

Sněhové volno vyhlásily některé školy v Rakousku, hlavně v Salcbursku. Tamní hejtman Thomas Stelzer řekl, že situace je vážná a že stovky lidí podávají při boji s přívaly sněhu nadlidské výkony. Podle něj problémy budou trvat dál, protože navzdory přechodnému zlepšení počasí v pátek a v sobotu má podle předpovědí od neděle do úterý napadnout další až metr nového sněhu. Už nyní podle rakouského meteorologického institutu ZAMG dosáhla sněhová pokrývka na mnoha místech výšky, která se objeví jen jednou za 30 až 100 let.

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..