9. Ročník Maratonu s roztroušenou sklerózou tentokrát v Prague British International School

24hodinový cvičební Maraton s roztroušenou sklerózou (MaRS), kdy v jeden čas cvičí hned několik desítek cvičenců na různých místech světa slaví tento rok devět let od svého začátku.

MaRS je 24hodinový mezinárodní maraton cvičení pro pacienty s roztroušenou sklerózou(RS) i bez ní. Vznikl v roce 2012 z podnětu pacientů a terapeutů pražského RS centra Všeobecné fakultní nemocnice, jeho organizátorem je Nadační fond IMPULS. Akce se koná vždy první březnový víkend – od pátku do soboty, nepřetržitě 24 hodin, v tělocvičnách a na sportovištích po celé republice i v zahraničí.

Cvičení probíhá pod odborným dohledem v kruhovém tréninku nebo při skupinových cvičeních, které jsou vhodné pro pacienty s RS. Pohybové aktivity jsou ale určeny i jejich rodinám, přátelům, lékařům, terapeutům či zdravotním sestrám a komukoliv dalšímu, kdo chce podpořit dobrou věc. Do maratonu se zapojují i hendikepovaní lidé na vozíčku a imobilní pacienti cvičením z domova.

Oficiální start letošního maratonu je první pátek v březnu - 6. 3. v 16. hodin, konec v sobotu 7. 3. v 16. hodin. Je možné cvičit kdykoli v průběhu těchto dvou dnů (od pátečního rána do sobotního i pozdního večera).

Stejně jako minulé roky zůstane zachováno propojení jednotlivých cvičebních míst. Jedno místo cvičení druhému „vyšle signál, impuls“, který nakonec oběhne všechna místa, propojí symbolicky celou republiku a vrátí se do Prahy.

Průběh maratonského cvičení (24 hodin) v Praze bude možné sledovat na YouTube, nonstop zprávy o průběhu cvičení na maratónském facebooku.

Zapojit se můžete do kruhového tréninku, kdy se celých 24h, každou hodinu, mění cvičící tým. Nebo do doprovodných skupinový lekcí. Vyberte si z pestré nabídky.
 
PÁTEK 6. BŘEZNA
18h - Feldenkreisova metoda (Helena Gogelová)
19h - Cvičení v sedě (Klára Novotná)
20h - Relaxační cvičení (Renáta Malinová)
21h - Lehké pilates cvičení s míčky, protažení plosky, relaxace (Gábina Němečková)
 
SOBOTA 7. BŘEZNA
9h - Ranní protažení (Lucie Suchá)
10h - Cvičení s dětmi 1-3r (Lucie Suchá)
11h - Salsa (Nikol Mikesková)
12h - Salsa (Nikol Mikesková)
13h - Tai chi (Petr Řezníček)
14h - Kundalini jóga (Eva Havrdová)
15h - Zdravotní cvičení (Petra)
16h - Jóga (Eva Vrbová)
 
Na kruhový trénink se přihlašujte online na tomto odkaze: https://www.supersaas.cz/schedule/MARS2020/MARS_cviceni
 
Na ostatní skupinové lekce se prosím hlašte na mail: [email protected] 

Roztroušená skleróza - zkráceně RS,  je chronické autoimunitní onemocnění, při kterém lidský imunitní systém napadá centrální nervovou soustavu (mozek a míchu), čímž způsobuje demyelinizaci (rozpad myelinových pochev). Nemoc postihuje zejména mladé dospělé (od 20 do 40 let) a její výskyt je častější u žen (přibližně v poměru 2:1). Její prevalence se pohybuje v rozmezí od 2 do 150 pacientů na 100 000 obyvatel. Onemocnění popsal v roce 1868 jako první Jean-Martin Charcot.

RS ovlivňuje schopnost nervových buněk (neuronů) v mozku a míše spolu vzájemně komunikovat. Nervové buňky spolu komunikují prostřednictvím vysílání nervových vzruchůpřes dlouhé neuronové výběžky axony (neurity), které jsou obaleny v izolační látce nazývané myelin. Ten významně urychluje vedení nervového vzruchu a zabraňuje jeho přenosu na okolní vlákna a struktury. Je bezpodmínečně nutný ke správnému fungování centrální nervové soustavy. Při RS napadá imunitní systém myelin a ničí jej. To v důsledku znamená, že axony již nadále nejsou schopny účinně přenášet nervové vzruchy. Slovo skleróza (z řeckého skleros, tj. tuhý) v názvu nemoci odkazuje ke zjizvením v bílé hmotě. Ta vznikají v místech zánětlivých ložisek (odborně plaků či lézí), kde již zánět odezněl. Slovo roztroušená pak naznačuje, že RS může vytvořit více ložisek. Přestože o procesech, které se podílejí na rozvoji choroby, je známo mnoho, samotná příčina vzniku onemocnění je stále neznámá. Mezi teorie etiopatogeneze patří genetické vlivy či infekce. Během studií došlo i k odhalení různých rizikových faktorů prostředí.

U roztroušené sklerózy se mohou vyskytnout prakticky jakékoliv neurologické symptomy, které často přechází ve fyzickou a kognitivní invaliditu  a neuropsychiatricképoruchy. RS se podle průběhu dělí na benigní a maligní. První zmíněný je charakterizován malým množstvím atak s minimálními následky, druhý pak těžkými záchvaty a rychlým nárůstem invalidity.  Hlavní dělení RS zná čtyři základní formy nemoci: relaps-remitentní, sekundárně progresivní, primárně progresivní a relabující-progresivníMezi záchvaty mohou symptomy zcela vymizet, avšak i přesto často přetrvávají, zejména v případě pokročilejších stádiích nemoci, neurologické potíže.

Pro roztroušenou sklerózu neexistuje žádná známá kauzální léčba. Dostupné léky se zaměřují především na zmírnění obtíží, předcházení nových atak, zpomalení progrese onemocnění a zabránění invalidity (symptomatologická léčba)  Střední délka života je u pacientů s RS téměř stejná jako u populace bez RS.