Koronavirus je v Česku, máme 3 nemocné

V Česku se objevily první tři případy nákazy koronavirem Covid-19. Ministerstvo zdravotnictví o tom informuje na mimořádné tiskové konferenci.

V České republice jsou nakaženi koronavirem tři osoby, přičemž dva z nich jsou v Praze v Nemocnici Na Bulovce a třetí je v Ústí nad Labem.

Nákaza se za poslední dny rozšířila i do jiných zemí Evropy. Nový typ koronaviru je v Rakousku, Itálii, Irsku, Německu a ve Francii.

„Všechny případy jsou na infekčním oddělením. Pokud jde o Bulovku, zde je to muž ročník 1952, který pobýval na univerzitě v Udine na konferenci. Po návratu byl v domácí v karanténě. U jednoho z italských kolegů byl potvrzen COVID-19, z tohoto důvod bylo uděláno vyšetření. To bylo pozitivní. Průběh není nikterak závažný,“ řekl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch.

V pražské nemocnici Na Bulovce je hospitalizován Čech, který pobýval na univerzitě ve městě Udine v Itálii. Ten po návratu domů byl v domácí karanténě. Druhou pacientkou je mladá Američanka, studentka v italském Miláně a do Česka přijela jako turistka. V nemocnici v Ústí nad Labem leží muž české národnosti, který byl se svou rodinou na severu Itálie. Do Česka se vrátil autem. Jeho manželka se čtyřmi dětmi byly v domácí karanténě.
U všech těchto osob, u nichž se v České republice potvrdila nákaza koronavirem, není průběh nemoci závažný. Jejich testy budou ještě přezkoumány v laboratoři v Berlíně.

Čeští turisté, kteří byli na dovolené na ostrově Tenerife a tam byli v karanténě na hotelu, se vrátili v pátek a všichni mají negativní testy na koronavirus.

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch a předseda vlády Andrej Babiš se vyjádřili k nynější situaci v souvislosti s výskytem koronaviru v Evropě naposledy v pátek, přičemž Babiš na tiskové konferenci zdůraznil, že není důvod k panice a zásobování se potravinami a rouškami, jak se všude děje.

Podle Babiše by se mělo tento víkend vrátit zhruba dvacet tisíc lidí, kterým skončí jarní prázdniny a větší pozornost by měli věnovat svému zdravotnímu stavu zejména ti, kteří přijedou z oblasti Lombardie, Benátska, Piemont a Emilia Romagna.

Novým typem koronaviru z Číny se v celém světě nakazilo skoro 87 000 lidí.