Policie zadržela náměstka ministryně Maláčové

Policie zasahuje na ministerstvu práce a sociálních věcí.  Byl zadržen náměstek ministryně Jany Maláčové pro řízení sekce ekonomické a ICT Jan Baláč a další zaměstnanec. Dva lidé byli obviněni.

Policisté Národní centrály proti organizovanému zločinu zasahovali od pondělního rána na Ministerstvu práce a sociálních věcí, a to zřejmě kvůli zakázce na informační systém pro MSPV.

Zadrženy měly být dvě osoby, konkrétně dva zaměstnance ministerstva včetně náměstka Jana Baláče. Oba jsou podezřelí ze zneužití pravomocí úřední osoby a také korupce.

„Náš útvar dnešního dne provádí úkony trestního řízení. Podávaní informací z trestního řízení má vyhrazeno Vrchní státní zastupitelství v Praze, další komentář poskytnout nemohu,“ uvedl mluvčí Národní centrály proti organizovanému zločinu Jaroslav Ibehej.

„Policie zahájila trestní stíhání dvou osob pro zločin pletich při zadání veřejné zakázky a při veřejné soutěži a přípravu zločinu zneužití pravomoci úřední osoby, a to v souvislosti s probíhajícím a plánovaným zadávacím řízením na veřejné zakázky Ministerstva práce a sociálních věcí ČR,“ uvedl státní zástupce Zdeněk Matula.

Mezi zadrženými osobami byl náměstek ministryně Maláčové a pak další ze zaměstnanců ministerstva, a to vedoucí oddělení bezpečnosti ICT.

Razie taktéž probíhá ve společnosti sídla OKSystem nabízející informační systémy a software. V minulosti se tato společnost účastnila veřejných zakázek vypsaných ministerstvem práce a sociálních věcí.

Premiér Andrej Babiš řekl k policejní razii pouze to, že neví, o co jde a zakázky na ministerstvu práce a sociálních věcí dlouhou dobu kritizoval. Jen dodal, že pokud se v tom jedná o korupci, je to velice špatně.

Šéf ČSSD a ministr vnitra Jan Hamáček nechtěl policejní zátah komentovat, jen dodal, že má informace pouze z médií.