Čína chystá odvetná opatření. Podle Zemana by to mohlo ohrozit investice za miliardy korun

Zdroj: Pražský hrad

Česká republika oficiálně prohlásila, že firmy Huawei a ZTE jsou bezpečnostní riziko.
Podle prezidenta šéf BIS Michal Koudelka a šéf Úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) Dušan Navrátil ohrozili ekonomické zájmy České republiky v Číně, aniž by pro to měli konkrétní důkazy. Čína chystá restriktivní opatření, která by měla zasáhnout několik oblastí v České republice.

Zdroj: Pražský hrad

Ve čtvrtek prezident Miloš Zeman komentoval situaci ohledně varování před výrobky čínských společností Huawei a ZTE. „Podle informací, které mají někteří členové vlády, Čína po této kampani proti společnosti Huawei připravuje odvetná opatření a ta by měla zasáhnout několik oblastí,” řekl prezident v televizi Barrandov.
V první řadě se jedná o automobilku Škoda Auto, ta uzavřela dohodu o investiční akci v Číně, která je největším odběratelem právě škodovek. „Pokud bude Čína omezovat svou podporu této investiční aktivitě, tak to neblaze zasáhne nejen tento podnik, ale i celý automobilový průmysl a tím i českou ekonomiku,” řekl Zeman.
Ohrožení se týká také společnosti PPF, která uzavřela dohodu s Huawei o spolupráci, jež má mj. směřovat k instalaci sítě 5G v České republice. Tato síť má rapidně zrychlit internet na našem území. Huawei nabídla 8,5 miliardy korun do digitálních technologií u nás. "Tahle kampaň proti ní možná nezlepší náladu této společnosti, aby svůj závazek dodržela" tvrdí prezident a dodává, že ostatní společnosti, které také vyrábějí počítačové sítě je vyrábějí za čtyřnásobně vyšší cenu než společnost Huawei. Podle prezidenta všechno může skončit tak, že místo řečí o digitalizaci tady budeme jako Vašek s pány na ledě stát a nebudeme mít peníze na čtyřikrát vyšší cenu poměrně nákladné technologie 5G.

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..