Rodiče záškoláků nebudou dostávat dávky. Říká Maláčová

Nový plán na změnu vyplácení sociálních dávek zahájila ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová. Podle ní totiž není možné, aby základní docházku neukončilo v Ústeckém kraji 16 procent dětí.  Vyloučené lokality představují podle ní, časovanou bombu. 

„Situace ve vyloučených lokalitách se neustále zhoršuje. Jejich počet se nám za deset let ztrojnásobil. Je to časovaná bomba,“

řekla Maláčová dnes na TV Prima. Považuje podle svých slov za nepřijatelné, že v Ústeckém kraji téměř sedmnáct procent dětí nedokončí povinnou školní docházku. Navrhla proto 23 konkrétních opatření.

„Nejzásadnější je, že chceme nastavit za pomoci evropských fondů systémovou práci na obcích, aby děti do školy chodily,“

řekla dále Maláčová Zároveň by obce z vyloučených lokalit, měly mít možnost požádat o pomoc.

Aby rodiče spolupracovali se sociálními pracovníky, musíme na ně vytvářet tlak. Dospěli jsme k závěru, že pokud budou mít děti několik zameškaných týdnů a nebudou nemocné, bude jim odebrána pomoc na bydlení.”

Zastává názor, že pokud se rodiče o své děti nestarají tím, že se nezajímají o děti, zda ráno nastoupí do školy, nefunguje rodina a musí začít podle Maláčová fungovat stát. Jedním z tlaků na rodiče je sebrání sociálních dávek.