Letecký speciál s Čechy z čínského Wu-chanu právě přistál na letišti v Praze

Letecký vojenský speciál z Belgie, na jehož palubě jsou Češi evakuováni z Číny, právě přistál na letišti Václava Havla v Praze.

Tady je pro ně připraven záchranářský speciál, který je dopraví do nemocnice na Bulovku, kde je čeká karanténa. Pět Čechů a dva Slováci evakuovaní z čínského města Wu-Chanu jsou podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (za ANO) bez příznaků, které by signalizovaly nákazu koronavirem. Řekl to v pondělí na mimořádném briefingu po jejich příletu na pražské Letiště Václava Havla. Ministr zahraničních věcí Tomáš Petříček (ČSSD) dodal, že Česko eviduje asi stovku dalších lidí, kteří se chtějí vrátit z Číny. Premiér Babiš řekl, že pro ně nechá zarezervovat vládní Airbus.

Spolu s lidmi z dalších 30 zemí Čechy do Evropy přepravilo francouzské letadlo, do Bruselu pro ně letěl český vládní speciál. Češi zamířili krátce před 01:00 do pražské Nemocnice Na Bulovce, Slováky odvezla dvojice sanitek do nemocnice v Banské Bystrici.

Letadlo přiletělo na Terminál 4, který spravuje ministerstvo obrany. Zhruba o půlnoci přijel na letištní plochu speciální vůz Atego pražské zdravotnické záchranné služby, který později pětici přepravil v doprovodu policejních aut na Bulovku. Slovenské cestující si přebraly dvě sanitky z Bratislavy. Na hranice je doprovodí česká policie, pak si je na cestu do Banské Bystrice přebrala slovenská policie.

Nákaza se již rozšířila do několika desítek zemí, z Evropy do Velké Británie, Francie, Německa, Itálie, Španělska, Švédska a Finska. V Česku bylo testováno do soboty 38 osob, všechny měly negativní výsledek.

V pondělí pak premiér Babiš oznámil přerušení přímých letů s Čínou.