Aktivisté z Kliniky odmítli opustit prostor. Exekutor stanovil další termín na pátek

Zdroj: Aktu.cz

Autonomní centrum Klinika v Jeseniově ulici na Žižkově, které patří Správě železniční dopravní cesty (SŽDC) dnes měli opustit jeho členové. Na místo v 10 hodin dorazil exekutor Ivo Luhan, který zde měl provést exekuci. Před budovou se ale konal happening na podporu Kliniky a úkon tím byl znemožněn. Během akce došlo ke konfliktu mezi aktivisty a exekutorem. Na místo byla přivolána policie a antikonfliktní tým. Po nevydařené akci byl stanoven další termín na zítra.

Dnes dopoledne plánoval exekutor Ivo Luhan provést exekuci, ta ale byla znemožněna kvůli aktivistům a probíhajícímu happeningu. Exekutor se tak do budovy nedostal ani bočními vchody. Dveře a okna byly zabarikádovány matracemi a tak se do budovy nebylo možné dostat ani za použití beranidla. Celá situace se vyhrotila, když chtěl Luhan použít zadní vchod, došlo tak ke konfliktu mezi exekutorem a aktivisty bránící budovu. Luhan byl nucen zavolat policii a na místo dorazil také antikonfliktní tým. "Byl jsem napaden. Strkali do mě, za napadení považuji i to, že jsem nebyl vpuštěn do budovy,“ uvedl k incidentu."
Demonstranti měli budovu opustit kolem poledne, tak se ale nestalo ani po druhé výzvě. Když Luhan podruhé vyzval demonstranty k opuštění objektu, většina z nich tam stále setrvávala. Luhan tak oznámil, že ti co se na pozemku stále nacházejí, porušují právo. Do budovy se nakonec ale dostal. Lhůta na opuštění Kliniky byla prodloužena, ale to bylo k ničemu, aktivisté se v budově dále zdržovali, dokonce vylezli i na střechu. Krátce po 15. hodině vyzval demonstranty znovu. Po opětovném neuposlechnutí, byla exekuce přerušena a Luhan stanovil další termín na následující den.
Koncem roku bylo soudem rozhodnuto o vystěhování Kliniky, s tím nesouhlasí členové centra a to také dneska jasně ukázali. Aktivistům skončila smlouva o výpůjčce, SŽDC má v plánu budovu zrekonstruovat a použít pro své zaměstnance.

Squat Klinika na Žižkově

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..