První Čech hospitalizován kvůli vysoké horečce v Vietnamu

První Čech byl hospitalizován s příznaky Koronaviru tzn. vysokou horečkou a malátností ve Vietnamu. Uvedl to jeden z předních vietnamských zpravodajských portálů VnExpress s tím. Podle portálu není sám,  v nemocnici jsou i další lidé s touto infekcí.

 „V současnosti nemáme žádné bližší informace,“

uvedla na dotaz AKTU.news mluvčí ministerstva Zuzana Štíchová. České ministerstvo zahraničí v pátek doporučilo Čechům, aby necestovali do osmi měst v čínské provincii Chu-pej, která tamní úřady uzavřely kvůli výskytu nákazy.

V Číně během neděle zaznamenali patnáct nových úmrtí a přes 300 nových případů.  V sobotu pak bilance 41 mrtvých a 1372 nakažených.

Podle britské studie každý nakažený člověk nemoc přenese na další dva až tři lidi.  Zda se bude infekce šířit podle nich záleží na účinnosti ochranných opatření, pro zastavení epidemie by se však úřadům muselo podařit zabránit přenosu v 60 procentech případů.

Vědci z univerzity v anglickém Lancasteru odhadují, že při současném stavu bude pouze ve Wu-chanu do 4. února přes 190 000 nakažených.

Nemoc je už ve Francii a podezření na Koronavir u čínské letušky má i Vídeň. Onemocnění je také v Austrálii, Japonsku, Jižní Korei, Thajsku, Nepálu nebo Malajsii.

Koronaviry

U člověka vyvolávají některé formy viru běžná onemocnění (nachlazení); v roce 2002 byl však nově objevený Betacoronavirus zjištěn jako původce nemoci SARS. V roce 2012 se objevila nová forma nazvaná MERS (The Middle East Respiratory Syndrome Coronavirus), která způsobuje obdobně závažné onemocnění.

Koronaviry byly původně známy jen jako původci infekcí zvířat – ptáků a savců. Jednalo se o jednotlivé formy z rodu Alphacoronavirus, které způsobovaly např. virové infekce drůbeže a jiných ptáků, ale i skotu nebo domácích zvířat (psů a koček). Od 60. let 20. století byly zjištěny i u lidských onemocnění.

Zpočátku šlo jen o běžná nachlazení, ale v roce 2002 se objevil koronavirus z rodu Betacoronavirus způsobující závažné onemocnění SARS (syndrom náhlého selhání dýchání). O deset let později byla diagnostikována nová forma – MERS – způsobující obdobně závažné onemocnění.

V lednu 2020 se v Číně objevil nový typ nebezpečného koronaviru 2019-nCoV a začal se postupně šířit do dalších zemí.

Inkubační doba se v některých případech protahuje z jednoho až na 14 dní. Právě to nahrává stále sílícímu šíření koronaviru. Nemocní totiž až dva týdny nemusí vědět, že se nakazili – k prvním projevům dojde klidně až za dva týdny.

To je zásadní rozdíl v porovnání se SARS. U něj je inkubační doba dva až sedm dní, v některých případech se první projevy onemocnění mohou projevit až po deseti dnech.

Celkově již nemoci nového koronaviru 2019-nCoV podlehlo 56 lidí a po celém světě je již více než 2000 nakažených.