Irán se přiznal k sestřelení ukrajinského letadla. V zemi začaly protivládní protesty

Írán se přiznal v sobotu k sestřelení ukrajinského letadla. Sestřelení bylo neúmyslné a šlo o lidskou chybu. Letadlo sestřelila raketa TOR. Íránské úřady se za incident omluvily a zdůraznily, že ti, kdo jsou za něj zodpovědní, budou pohnáni ke spravedlnosti. V Íránu spustilo přiznání protivládní demonstrace.

 

Velitel letectva a protivzdušné obrany íránských revolučních gard přijal plnou odpovědnost za to, že jeho jednotka ve středu omylem sestřelila ukrajinské dopravní letadlo. Řekl to v sobotu ve státní televizi.

„Přijímám úplnou odpovědnost  za tuto katastrofu,“

 uvedl generál Amír Alí Hádžízádeh. Letadlo prolétávalo v blízkosti citlivého vojenského zařízení, které patří elitním íránským revolučním gardám, a bylo omylem považováno za nepřátelský cíl. Proto došlo k sestřelení.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj poté, co íránské revoluční gardy přiznaly pochybení, prohlásil, že Kyjev od Teheránu očekává úplné přiznání viny za sestřelení letadla, postavení viníků před spravedlnost, oficiální omluvu a kompenzaci. Požaduje také, aby měli ukrajinští experti plný přístup k vyšetřování.

V Teheránu se v sobotu sešly stovky demonstrantů poté, co Írán přiznal, že nedopatřením sestřelil ukrajinské dopravní letadlo. V jeho troskách ve středu zahynulo 176 lidí.

Podle agentury Fars se studenti sešli před dvěma teheránskými univerzitami Šarif a Amir Kabir. Bylo jich asi tisíc, skandovali hesla proti vedení země a trhali obrázky bývalého velitele elitních jednotek Kuds Kásima Sulejmáního, který byl 3. ledna zabit při cíleném americkém leteckém útoku v Bagdádu.