Útok na Kásima Sulejmáního spustil lavinu nenávisti proti USA a spojencům

Páteční útok na Kásima Sulejmáního -generála Íránské armády a podle expertů na střední východ národního hrdinu Íránu, spustil lavinu útoků a operací proti Spojeným státům americkým a spojencům.

Už od  soboty odstřelují vojenskou základnu nedaleko města al-Balad minomety. Na základně jsou i Češi, kteří tady cvičí Irácký letecký personál.

K dalším útokům a odstřelovaní také došlo v tzv Green zóně (zelená zóna, která označuje zabezpečenou oblast). Terčem útoků se stala americká ambasáda.

Další útoky pak byly na americkou základnu v Keni. Tady zemřel americký voják a dva američtí kontraktoři.

Zatím oslední útok je připisován Íránským hackerům a to na webové stránky federální knihovny.

Ostatky Sulejmáního dopravili v ekonomické třídě do Íránu, kde už tři dny probíhají smuteční pochody.

„Vypálení pár střel, zasažení (americké) základny nebo dokonce zabití Trumpa není dost cenné na to, aby vyvážilo krev mučedníka Sulejmáního,“

řekl ve státní Íránské televizi brigádní generál Hádžízáde. Podle něj odveta neskončí vypálením čtyř raket. Íráanské střely mají dosah až 2000 km a dokážou zasáhnout většinu amerických základen v regionu. Na některých slouží i čeští vojáci.

 

Na konvoj vozů s generálem Sulejmáním v pátek zaútočil americký bezpilotní letoun MQ-9 Reaper. Jediná identifikace těla byla podle prstenu, který zesnulý generál nosil. Dron MQ-9 Reaper dokáže s  dlouhou výdrží ve vzduchu operovat ve středních výškách a využívá se k ničení mobilních pozemních cílů. Útok byl reakcí USA na stupňující agresi v Iráku při útocích směřovaných na spojence a americkou ambasádu. Podle USA za těmito útoky stál právě Sulejmání.